Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой: Художникът Петър Станимиров

Петър Станимиров
Снимка: личен профил Фейсбук

"10 години бях невинна душа, която гонеше вятъра и искаше, като порасне, да стане художник, после бях запален групар, маниак на "Бийтъл", "Стоунс", "Крийм" и "Цепелин", бях хипи, бях войник, влюбвах се по три пъти на ден и се опитвах да бъда художник, по-късно 10 години се учих да бъда художник (не да рисувам, а да живея като художник), занимавах се с карикатури, плакати и илюстрации и какво ли не, след това 10 години рисувах комикси, 10 години бях издател, 10 години правих компютърни игри, но когато минах 50-те, направих равносметка и реших, че е грехота Господ да ми даде талант, а аз да го пропилея, захванах се със здраво рисуване и за 10 години се научих отново да рисувам, заживях като истински художник и се надявам този период да продължи дълго, да не ми се иска да опитвам каквото и да е друго..." Това казва за себе си художникът Петър Станимиров, който е главен герой в "Нашият ден".

"Като гледам библиотеката, що нещо е направено за няма и 10 години, сам си стискам ръката. За всяка книга си правя сериозно проучване и винаги в илюстрациите гледам да вкарам детайлчета, които показват времето и епохата" – казва популярният илюстратор и допълва, че най-много би искал да се срещне с Роберт Луис Стивънсън, когото обича от дете, и особено неговата книга "Островът на съкровищата".

Петър Станимиров е български художник, чието име е свързано със списанието за комикси „Дъга“, с кориците за книги на Стивън Кинг и Дийн Кунц с бума на книгите-игри в България и активната му дейност за популяризиране на българския комикс в страната и чужбина, с гражданско сдружение „Проектът Дъга“, с организиране на много комикс изложби като председател на секция „Комикс“ към СБХ. Негови са илюстрациите към поредицата „Пръстенът на нибелунга“ на издателство „Кибеа“, а също и илюстрациите на много други любими заглавия за деца и възрастни.

Петър Станимиров е художник на комиксите: „Бубачко“, „Карамела Му, Пуки и галактическите пирати“, „Крепостта на безсмъртните“, „Островът на съкровищата“ и „Янтар“ в списание "Дъга", „Радул“ в съавторство с Евгений Йорданов в списание "Чуден свят", „Неотера“ и „Пулси“ във вестник "Разкази в картини", „Мечо Пух“ във вестник "Знаме на мира".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04