Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви жалби бяха подадени в КЗД по време на извънредното положение и след това

Доц. Ана Джумалиева.
Снимка: личен архив

Постъпилите жалби в Комисията за защита от дискриминация (КЗД) през периода 13 март – 13 май са 67.

Образуваните преписки в КЗД през периода 13 март – 13 май са 351, като голяма част от тях са по Националната кампания на КЗД „Достъпна България“.

В новообразуваните преписки преобладаващите защитени признаци са увреждане, етническа основа, народност, произход, лично положение, обществено положение, възраст, образование, политическа принадлежност, имуществено състояние. Има оплаквания за дискриминация при упражняване правото на труд.

Различно е естеството на оплакванията през периода 13 март – 13 май. Някои от тях касаят мерките по време на извънредното положение – например оплаквания за дискриминация по признак възраст за допускането в парковете на деца само до 12-годишна възраст. Друго оплакване е срещу правене на тестове за Covid-19 само в определени райони на София. Има оплакване общо срещу самите извънредни мерки по повод Covid-19.

Оплакванията, които не са свързани с извънредното положение, са срещу банкови институция за дискриминация по признаци етническа принадлежност, имуществено състояние и увреждане. Има оплаквания срещу мобилни оператори, болници, клонове на Агенцията за социално подпомагане, отдели „Закрила на детето“, срещу министерства и съдилища.

Чуйте повече по темата от доц. Ана Джумалиева, председател на Комисията за защита от дискриминация.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Празни думи

Защо понякога се обичаме само на думи? Любовта представлява комплексно, емоционално състояние, което е нещо между грижа, уважение, признание и преданост към другия човек. От тази емоция зависи поддържането на здрави връзки между хората. Но съществува проблем с "празните думи" в любовта днес. Понятието за "празни думи" или думи, които..

публикувано на 13.02.25 в 12:09
Веселин Савов

Виното е любов и любовта е вино

За културата на виното и новостите във винения свят, за вината, които опитаме през месеца на виното и любовта – разговор в "Нашият ден" с Веселин Савов , винен познавач, вносител и дистрибутор на италиански вина, популяризатор на културата на виното. Савов споделя, че популяризирането на винената култура и на италианските вина е голямо..

публикувано на 13.02.25 в 10:26

Идва ли краят на изкопаемите горива?

Слънчевата енергия изпревари въглищата в електроенергийния микс на ЕС през миналата година. В страните от ЕС Слънчевата енергия е генерирала 11% от електроенергията като е изпреварила въглищната енергетика, чието производство вече е под 10% . През 2024 г. преходът към електроенергия в ЕС продължи с бързи темпове, като слънчевата енергия..

публикувано на 13.02.25 в 08:00

Нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас

За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...

публикувано на 12.02.25 в 13:22

Българският фармацевтичен съюз e с твърда позиция срещу автоматите за лекарства

Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..

публикувано на 12.02.25 в 12:20