Министерството на околната среда и водите разпореди на ВиК - Шумен и ВиК - Търговище спешно да предприемат мерки за намиране на алтернативни водоизточници. Причината е намаляващият обем на язовир „Тича“ и по-малкото количество вода, годно за питейно-битови нужди.
Двете дружества трябва максимално да ограничат ползването на вода за промишлени цели, от която пият и се мият жителите на Шумен, Велики Преслав и Търговище.
Според хората от селата Сушина и Ловец, резкият спад в нивото на „Тича“ е започнал през лятото на миналата година. Тогава няколко ръкава са се отдръпнали, а днес дори пет-шест от тях са изчезнали от картата на язовира.
Всеки месец нивото на водоема спада с над 2 млн. кубични метра, сега неговият обем е почти наполовина.
В момента в „Тича“ има малко над 160 милиона кубични метра вода. Притокът към него остава малък, а равнището му продължава да намалява.
Дългоочакваният договор за изграждане на ВиК инфраструктура по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“ на стойност 126 млн. лв. вече е факт. Парите са за подмяна на довеждащия водопровод от язовир "Тича”, за изграждане на пречиствателната станция за питейни води, подмяна на канализация, ремонти на помпени станции в Шумен, както и ВиК обекти в Нови пазар.
Малко след подписването на договора в края на април, водното дружество в Шумен е и с нов управител Жанета Панайотова.
Екоминистерството задържа крехкото равновесие между нуждата от вода за напояване и вода за пиене, но има реална вероятност поливният сезон да се провали. В дискусията за съдбата на почти лишения от вода язовир “Тича”, което впрочем не е изолиран проблем, се включват и Димитър Куманов от сдружение “Балканка” и Христо Николов от “Напоителни системи”.
На каква цена шуменци плащат водата си?
Димитър Куманов каза, че договорът за изграждане на ВиК инфраструктура е добра новина и че МОСВ този път си е свършило работата, но обърна внимание на факта, че част от загубите на язовир "Тича" идват от старата водопреносна мрежа, но има и "брутални кражби". Той наблегна и на нуждата вода от язовира да не се използва за промишлени нужди и предприятията от района да си осигурят собствени водоизточници.
Друг любопитен въпрос е, ако от ВиК осигуряват вода на предприятия не от района, на каква цена те плащат водата за промишлени нужди и колко плащат шуменци – да не се окаже, че плащат различно за една и съща вода.
"Вода от язовир "Тича" не се използва от 2018 г. за електроенергия" – каза Христо Николов, според него земеделският сезон ще приключи добре и ще има достатъчно вода за напояване на посеви.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg