„Истории и разказвачи“ е специално издание за юбилея на професор Стилиян Йотов. В него различни автори споделят истории. Тази книга е философско-литературно-правна среща на едни от най-утвърдените, но и най-младите имена в многогласното ни хуманитарно и социалнонаучно поле. Истинско „приключение от различия“. Темите варират от еротика до "празно отношение", от философски сън до аграрен патос, от протестни движения до (анти)естетизъм, от литературно-утопичното до популисткото, а на моменти застават в прави линии, свързващи нефилософското с „още от“ философското, правата – с респекта към личността.
Ето какво разказва философът Валентин Калинов, автор в "Истории и разказвачи":
"Сборникът е почит към Стилиян Йотов като разказвач и като автор на истории. Неговите интереси са толкова широки, неговото поле на работа е толкова голямо и обширно, обхваща толкова много нишки, че, създавайки този сборник, ние решихме да отдадем почит на проф. Стилиян Йотов и на неговия юбилей, и изобщо на този тип преживяване на философията, който дължим на Стилиян. Световете, които тази книга описва, а те са любопитни и провокативни за мисленето и за живеенето, са отворени за всички хуманитари, философи и изследователи, а и изобщо за българската философска култура."
Валентин Калинов отбеляза, че в качеството на негови студенти, колеги и съмишленици сборникът предава своята обич и признателност към проф. Стилиян Йотов:
"Не само акт на признание, акт на дълбинно съмишленичество, което, разбира се, не е лишено и от полемика, каквото е истинското съмишленичество. Но и акт на съпротива. Защото този сборник беше завършен в едно време, което като че ли не беше време за философия, нито за мислене. Но по щастлива случайност и по Божие допущение то се оказа благодатно време за нас, за да свършим тази работа."
Под въпрос е самото понятие за философия. В този сборник ние показваме, че философията може да бъде и своето друго. Тя може да бъде разказ за други светове, за други възможности. Философията единствена има силата не просто да създаде светове, но и да ги постави под въпрос, да се усъмни в тях. И това е нейната същинска разрушителна и критическа сила. Това са кривите линии. Кривите линии обхващат и създават самия профил на философството, на едно усилие да се мисли извънредно. Философията е едно отърсване, едно събличане."
Колко е важно съмишленичеството
Философът проф. д-р Стилиян Йотов е главен герой в "Нашият ден". Той сподели своето вълнение:
"Всичките автори в книгата са свързани с мен, но не така, че да зависят от мен. Те са колеги, приятели, съмишленици. Имат собствено развитие, собствена слава и на изследователи, и на писатели, и на много добри стилисти."
Проф. Йотов обясни, че за него този сборник е изненада и си е задал въпроса как изглежда в очите на тези хора, колко, дали и с какво е важен за тях. "Усещането е велико, неповторимо. Едно е да ти честитят роднини, друго – приятели и колеги и да го направят по този начин. Изведнъж да усетиш, че в това разноезичие си намерил дали съмишленици, дали събеседници, дали опоненти... и те да направят този жест..."
Съпротивата
"Радвам се, че по-голяма част от живота ми е минал в демокрация. Но изведнъж се оказа, че 30 години след промените ние трябва да си зададем въпроси за близкото и далечното минало. Тези автори са хуманитаристи, не политици, не са и толкова социални изследователи. Има нещо много интересно в това какво е значението на интелектуалеца, на хуманитара за едно турболентно време на нестихващ, несвързващ преход, на постоянно връщане към началото. Бунтът не е задължително да е през партиите, през улиците. Това е бунт, в който тези хора заявяват ясно своето място и нуждата от такива като тях и аз се радвам да съм един от тях." – каза проф. Йотов.
"Често празнуваме една дата, свързана с народните будители. Имам възможност да цитирам Брехт: "Тежко и горко на народ, който има нужда от герои". И си мисля, че докато говорим за будители, винаги предполагаме, че има много заспали... Затова не искам да използвам думата за будителство. Това е нежелание да се живее по един обикновен начин и да се покаже, че и духът е форма на съпротива, а не само на догонване и обобщение. Затова всички тези автори по някакъв начин или възкресяват необичайни автори, или хвърлят мостове между най-неочаквани изследователски полета. И това е съпротива срещу статуквото в мисленето, не само статуквото във всекидневието."
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg