Пери Мейсън, адвокатът-детектив, се изявява в тази постановка на Радиотеатъра, реализирана през 1986 г. по драматизацията на Илиана Цветанова-Беновска и режисурата на Магда Мирчева в поредицата „Следа“. Както винаги, Пери е блестящ и успява да разкрие добре замаскирано убийство, което иска да спре построяването на увеселително заведение на брега на прекрасно езеро. Случаят попада в ръцете на Пери Мейсън, пристигнал на почивка. Но няма почивка за този вездесъщ адвокат.
Пери Мейсън е най-известният персонаж на американския криминален писател Ърл Стенли Гарднър, благодарение на което намира много проявления в електронните медии – и радиото, и телевизията. Гарднър кръщава героя си на бостънските издатели на любимото му детско списание „Младежки спътник“, с която се забавлявал по време на юношеските си години в селището Малден в щата Масачузетс.
Според мнозина изследователи писателят придава на своя герой собствени черти. Ето как го описва в романа „Случаят с намръщената девойка“: „Пери Мейсън създаваше впечатление на голям и силен човек. Излъчваше особена вътрешна енергия. Посетителката видя широкоплещест мъж с груби черти на лицето и с прям сивоок поглед. Очите му често променяха израза си, но лицето му оставаше винаги спокойно. В този човек нямаше нищо кротко и смирено, веднага ставаше ясно, че това е борец и при това борец, способен колкото трябва дълго да изчаква удобния момент за нанасяне на съкрушителния удар. И да го нанесе точно тогава, когато ще има най-силен ефект, без да изпитва ни най-малки угризения от извършеното“.
80 са романите за Пери Мейсън, а драматизациите и филмиранията са дори още повече. Слушайте тази на Българското национално радио в петък, 30 май, от 18 часа.
От юли 1942 до август 1944 г. тринайсетгодишната Ане Франк, семейството ѝ и още четирима техни близки прекарват укрити след нацистката окупация в „Задната къща“ – скривалище в центъра на Амстердам. За тези две години никой от осмината обитатели на скривалището не излиза на улицата. Прозорците се отварят само нощем, и то за малко, всички се хранят..
По повод 50-годишния юбилей на програма „Христо Ботев“ екип „Драматургични форми“ обявява конкурс за нова оригинална радиопиеса за деца. Пиесите трябва да са непубликувани и неиграни , с големина до 15 стандартни страници . Краен срок на изпращане: 30 юни 2021 г. Резултатите ще бъдат обявени до 1 септември 2021 г. Пиесите..
Пиесата на Петър Увалиев „Гробът в Рила“, с главен герой Джеймс Баучер може да слушате в неделя, 20 декември, от 16 часа в рубриката „Неделен радиотеатър“ . Постановката е посветена на 100-годишнината от кончината на Джеймс Баучер и 30-годишнината от установяването на дипломатически отношения между Република Ирландия и България. Ирландецът с българско..
Пиесата на Силвия Чолева „Името, твоето име“ е по един от разказите ѝ в сборника „Гошко“, излязъл през 2013 година. Това е монолог на една самотна възрастна жена, която си припомня изживяния си вече живот. Припомня си едно момче, в което е била влюбена като млада, но за което не е успяла да се омъжи, тъй като то е заминало внезапно. Тя е преживяла..
Този проект представя поредица от български поети, родени през 40-те и 50-те години на ХХ век. Основна част от живота и творчеството им премина по времето на тоталитаризма. Имената на някои от тях бяха забелязани от тогавашната литературна критика и от четящата публика, а други – не. Трябва да се отбележи, че в групата на поетите, родени през..
Свръхзадача е да се постигне, макар и първо, възможно по-изчерпателно издание на Велимир Хлебников на български и тя е изпълнена с вещина и отдаденост...
Популярната култура е обсебена от мита за самоусъвършенстването. Днес десетки духовни практики, предлагащи ни от утре да станем по-добри, успешни и..
Какво е детска книга без картинки? Децата обичат да гледат илюстрации, докато четат. Да им обърне внимание, че художниците са важна част от съставянето на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg