Не от по-големия до по-малкия, не от опитния до този, който още не знае много, не и от успелия до прохождащия. Не е дори от учителя и родителя до детето. А от човек до човек. Такива са всичките „12 писма до дванайсетокласниците“, макар и до този момент да са публикувани само девет от тях. Идеята им е не толкова да учат, тъй като е ясно, че всеки, независимо от възрастта му, е ученик на този свят. Идеята им е да доведат до диалог. До разговор между пишещия писмото и четящия го. До разговор със самия себе си.
Емилия Славова, преподавател по английски език в СУ, е инициатор на проекта „12 писма до дванайсетокласниците“, който дава възможност да изпратиш своето послание до този, който има нужда от него. В случая това са абитуриентите от випуск 2020, които ще завършат тази година по по-различен начин. Но са и техните родители, които са позабравили как да осъществят близост със своите деца. Доказват го данните на Световната здравна организация за Европа, според които българският тийнейджър е последен в класацията по усещане за подкрепа от страна на родителите си.
Емилия решава да постави началото на писмата – форма, която сама по себе си е признак за диалог – след протеста „За истинска детска болница“, който се проведе на 17 май тази година и който събра социално дистанцираните на едно място, и след вдъхновяващото за нея обръщение на Барак Обама към завършващите абитуриенти в САЩ. Според Емилия Славова всеки се нуждае от думи, които да вдъхват надежда, вяра, увереност, амбиция и подкрепа. Всеки, особено по-младите.
За податели на 12-те писма с послания тя и инициаторите на „Отворено писмо 24.05.2019“ – което миналата година обедини над 500 интелектуалци и граждани в призив за отстояване на ценностите на либералната демокрация и европейската ориентация на страната ни – канят писатели, актьори, художници, преподаватели, издатели, лекари, журналисти и граждански активисти. Всеки един от тях е сред подписалите отвореното писмо. Всеки един от тях има и нуждата да напише това, което съдържа неговото лично писмо до дванайсетокласник, и да го прочете. До днес своите послания, обърнати и към самите себе си, са написали Георги Господинов, Кирил Златков, Снежина Петрова, Мария Ландова, Манол Пейков, Стефан Иванов, Нева Мичева, Радосвета Стаменкова и Яна Бюрер Тавание. Думите им можете да откриете на Фейсбук страницата „12 писма до дванайсетокласниците“, където в близките три дни още трима ще напишат по нещо.
А в звуковия файл можете да разберете има ли кой да чуе написаното, защо е важно да го направи и как може да отговори на него. Говорят създателката на инициативата Емилия Славова и един от авторите – Манол Пейков.
В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на Столична библиотека се състоя литературно четене и представяне на книгата в присъствието на приятели и колеги на поета, критика, публициста, политика. За музикалната среда се погрижиха Йоан и..
На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за съвременните утопии и антиутопии в "Нашият ден" разговаряме с Александър Попов , преподавател в СУ и познавач на научната фантастика. Утопията е важна част от социалните и литературни..
На всичко сме готови за всепоглъщащата, силна в метафизичните и митичните си измерения любов – смята Дарин Ангелов – защото тя, любовта, е най-великото чувство. Чувство, свързано колкото с живота, толкова и със смъртта. Все пак чрез любов се създава човекът, от любов и умира. А ние, зрителите, сме го гледали как създава изобилие от персонажи на..
Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а талантът им все по-рядко се сблъсква с непреодолими граници. Кои бяха интересните събития, литературните акценти, новите заглавия, които затвърдиха присъствието на българските автори върху..
Той играе своите роли в едноактната пиеса живот и разказва весело-тъжно за своето битие на сцената и извън нея. Първо 40 години като част от трупата на Хасковския драматичен театър, а сега и в книгата си "1983. Театрален роман". 1983-та всъщност е годината, в която актьорът Стефан Цирков попада под Ямача. Театърът е изкуство на саморазголването –..
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg