Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сто минути за Ботев

На 2 юни "Аларма" е с начален час 21.20

Христо Ботев, скулптор Васил Гачев Василков
Снимка: Ани Петрова

За Христо Ботев – без патос и без клишета, по човешки. Хора на перото и на духа, свързани с програма "Христо Ботев", споделят свои мисли и думи за Ботев. Някои от тях дойдоха в студиото на "Аларма" с книга, други – с напечатани листове, а един – дори с преписан на ръка любим Ботев стих. Те разказват и по-неизвестни факти от живота и от творчеството на Христо Ботев.

"Всеки има своя Ботев"; "Ботев е от онези изключения, които ясно изпъкват – големите, стърчащите"; "Ботев за мене е плам и символ на движението, символ на това да разместиш водата в едно блато и да видиш, че там има и чиста вода, че има изворче някъде там долу. Той е чист извор – това е Ботев"; "Той е знаел какво прави"; "Той е отивал към своята смърт, към своята жертвена смърт, за да взриви този народ. И наистина, душата на нас – българите – е взривена от тази жертвена смърт, тя не ни дава покой. Той става въглен в нас, така както Исусовата смърт на Голгота не ни дава мира, не ни дава спокойствие"; "Ботев не бива да ни е икона, не бива да е нещо изправено горе на стената, на което ние да падаме ничком и да си бием главата от земята"; "Не може Ботев да бъде превръщан в нещо мъртво, Ботев продължава да е жив, ако го четем"; "В него има много бунт, много бяс има. Как можеш да не харесваш такъв човек, който променя света"; "Ботев би трябвало да бъде нашето огледало, в което да се оглежда нашата чест"; "Ботев за мен е символ-верую"; "Една особена чувствителност е чувствителността на Ботев. Чувствителност към живота, който живееш, към реалността и готовността и с делата си да направиш всичко възможно, че да останеш верен на идеалите си".

Гостите на "Аларма" на 2 юни:

Силвия Чолева – писател, книгоиздател, културен журналист и литературен критик. Има издадени 9 книги с поезия и проза. В програма "Христо Ботев" е един от водещите на "Артефир". Тя води и две рубрики за представяне на книги в предаването "Библиотеката" по БНТ.

Радослав Чичев – поет с 4 стихосбирки и автор на 3 пиеси. Един от водещите на "Аларма" и "Артефир".

Оля Стоянова – писател и драматург, автор на девет книги с поезия, къси разкази, роман и документалистика. Текстовете ѝ са превеждани на 12 езика. Автор е на пиесите „Покана за вечеря“ и „Малки ритуали за сбогуване“. Води предаването „А сега накъде“.

Писателят Митко Новков е ръководител на Радиотеатъра на програма „Христо Ботев“, литературен наблюдател на сп. „Съвременник“, колумнист на Портал „Култура“. Автор е на 8 книги.

Теодора Димова е сред най-известните и четени български писатели. Авторка е на 9 пиеси. Нейни са романите "Емине", "Майките", "Адриана" и "Марма, Мариам", "Влакът за Емаус" и "Поразените". Теодора Димова е драматург в редакция „Радиотеатър“ на програма "Христо Ботев".

Животът на Антон Митов е свързан с програма "Христо Ботев“ повече от 30 години. През годините е работил като репортер и редактор, автор е на „Как си ти?“ – първото българско токшоу, както и на първото нощно предаване по програма "Христо Ботев“ „Антон Митов шоу“. Автор е на две пиеси на абсурда. Директор на дирекция "Архивен фонд" на БНР.

Милен Панайотов е музикант, композитор и музикален журналист в програма "Христо Ботев". Автор е на предавания за джаз, класическа и старинна музика. Водещ на предаването „Контемпо“.

Дарина Маринова Анастасова е водещ на "Артефир" в петък – поетеса и преводач от руски език. Родена е в Ботевград.

Ася Чанева, журналист в програма "Христо Ботев", водеща в предаването "Аларма".



Бъдете с "Аларма" на 2 юни от 21.20 и 100 минути за Ботев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40