Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Консенсус за зеленото бъдеще на България

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

Отворено писмо за зелен рестарт на българската икономика чрез иновации тази седмица бе изпратено до министър-председателя, министрите на икономиката и на околната среда и водите.

Инициатива е на MOVE.BG, BESCO, Sofia Startup, Founder Institute София, Джуниър Ачийвмънт България, Нулев отпадък-България, "Институт Кръгова Икономика" и BCWT.

Кризата с Covid-19 отминава, което още по-категорично поставя на дневен ред въпроса за екологичното бъдеще на планетата.
Би било тъжно да не се възползваме от уроците и възможностите, които безпрецедентната кризат с Covid-19 отвори.

Събеседници в "Нашият ден" са част от инициаторите на идеята за зелен рестарт чрез иновации: Йордан Атанасов от София стартъп, Светослав Стойков от Института за кръгова икономика и Апостол Дянков от Джуниър Ачийвмънт.

Йордан Атанасов разясни основните точки в инициативата, включващи:  

• инвестиране в нови и чисти технологии, които не вредят на здравето и природата;
• подкрепа на иновациите в промишлеността;
• подкрепа за екологичен транспорт чрез стимули;
• декарбонизация на енергийния сектор;
• подобряване на енергийната ефективност на сградите, което ще има екологичен и икономически ефект.

От разговора в звуковия файл ще научите и какви суми изплаща България всяка година за въглеродните си емисии.

Светослав Стойков от управителния съвет на институт Кръгова икономика, акцентира върху необходимостта от смяна на модела на линейната икономика с кръгов - което вече се предприема на много места. У нас също не липсват хора и компании, способни да осъществят промяната - оптимистичен е Стойков.

Моделът, учтиво наречен "подновяване на цикъла на производство", предполагащ на всеки пет или десет години да купуваме нови битови уреди и да изхвърляме старите, трябва да остане в историята и да бъде подменен с отговорно отношение към околната среда, трудовите ресурси и самите нас.


"Кризата най-малкото ни показа, че невъзможни неща няма - изтъкна Апостол Дянков от Джуниър Ачийвмънт. Тя показа, че е възможно на сутрешните брифинги да излизат едни хора и да разясняват сложни теми и математически модели по начин разбираем за хората. Нека задържим този прозорец на възможното отворен и да преминем към един различен, по-устойчив модел и на икономическо развитие, и на поведение."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37