Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Консенсус за зеленото бъдеще на България

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

Отворено писмо за зелен рестарт на българската икономика чрез иновации тази седмица бе изпратено до министър-председателя, министрите на икономиката и на околната среда и водите.

Инициатива е на MOVE.BG, BESCO, Sofia Startup, Founder Institute София, Джуниър Ачийвмънт България, Нулев отпадък-България, "Институт Кръгова Икономика" и BCWT.

Кризата с Covid-19 отминава, което още по-категорично поставя на дневен ред въпроса за екологичното бъдеще на планетата.
Би било тъжно да не се възползваме от уроците и възможностите, които безпрецедентната кризат с Covid-19 отвори.

Събеседници в "Нашият ден" са част от инициаторите на идеята за зелен рестарт чрез иновации: Йордан Атанасов от София стартъп, Светослав Стойков от Института за кръгова икономика и Апостол Дянков от Джуниър Ачийвмънт.

Йордан Атанасов разясни основните точки в инициативата, включващи:  

• инвестиране в нови и чисти технологии, които не вредят на здравето и природата;
• подкрепа на иновациите в промишлеността;
• подкрепа за екологичен транспорт чрез стимули;
• декарбонизация на енергийния сектор;
• подобряване на енергийната ефективност на сградите, което ще има екологичен и икономически ефект.

От разговора в звуковия файл ще научите и какви суми изплаща България всяка година за въглеродните си емисии.

Светослав Стойков от управителния съвет на институт Кръгова икономика, акцентира върху необходимостта от смяна на модела на линейната икономика с кръгов - което вече се предприема на много места. У нас също не липсват хора и компании, способни да осъществят промяната - оптимистичен е Стойков.

Моделът, учтиво наречен "подновяване на цикъла на производство", предполагащ на всеки пет или десет години да купуваме нови битови уреди и да изхвърляме старите, трябва да остане в историята и да бъде подменен с отговорно отношение към околната среда, трудовите ресурси и самите нас.


"Кризата най-малкото ни показа, че невъзможни неща няма - изтъкна Апостол Дянков от Джуниър Ачийвмънт. Тя показа, че е възможно на сутрешните брифинги да излизат едни хора и да разясняват сложни теми и математически модели по начин разбираем за хората. Нека задържим този прозорец на възможното отворен и да преминем към един различен, по-устойчив модел и на икономическо развитие, и на поведение."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35