Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Консенсус за зеленото бъдеще на България

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

Отворено писмо за зелен рестарт на българската икономика чрез иновации тази седмица бе изпратено до министър-председателя, министрите на икономиката и на околната среда и водите.

Инициатива е на MOVE.BG, BESCO, Sofia Startup, Founder Institute София, Джуниър Ачийвмънт България, Нулев отпадък-България, "Институт Кръгова Икономика" и BCWT.

Кризата с Covid-19 отминава, което още по-категорично поставя на дневен ред въпроса за екологичното бъдеще на планетата.
Би било тъжно да не се възползваме от уроците и възможностите, които безпрецедентната кризат с Covid-19 отвори.

Събеседници в "Нашият ден" са част от инициаторите на идеята за зелен рестарт чрез иновации: Йордан Атанасов от София стартъп, Светослав Стойков от Института за кръгова икономика и Апостол Дянков от Джуниър Ачийвмънт.

Йордан Атанасов разясни основните точки в инициативата, включващи:  

• инвестиране в нови и чисти технологии, които не вредят на здравето и природата;
• подкрепа на иновациите в промишлеността;
• подкрепа за екологичен транспорт чрез стимули;
• декарбонизация на енергийния сектор;
• подобряване на енергийната ефективност на сградите, което ще има екологичен и икономически ефект.

От разговора в звуковия файл ще научите и какви суми изплаща България всяка година за въглеродните си емисии.

Светослав Стойков от управителния съвет на институт Кръгова икономика, акцентира върху необходимостта от смяна на модела на линейната икономика с кръгов - което вече се предприема на много места. У нас също не липсват хора и компании, способни да осъществят промяната - оптимистичен е Стойков.

Моделът, учтиво наречен "подновяване на цикъла на производство", предполагащ на всеки пет или десет години да купуваме нови битови уреди и да изхвърляме старите, трябва да остане в историята и да бъде подменен с отговорно отношение към околната среда, трудовите ресурси и самите нас.


"Кризата най-малкото ни показа, че невъзможни неща няма - изтъкна Апостол Дянков от Джуниър Ачийвмънт. Тя показа, че е възможно на сутрешните брифинги да излизат едни хора и да разясняват сложни теми и математически модели по начин разбираем за хората. Нека задържим този прозорец на възможното отворен и да преминем към един различен, по-устойчив модел и на икономическо развитие, и на поведение."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05