Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Медийният пейзаж между опиянението и апатията

| обновено на 14.06.20 в 12:21
Снимка: Радио България

Преди 30 години, когато разглобихме една икономическа система и започнахме да градим напълно нова, когато започнахме да създаваме нови елити, бяхме изпълнени с очаквания и надежди. Живеехме във времето на динамичните промени, които се случваха и в медиите. Живеехме във времето на либерализиране, децентрализиране, деполитизиране и разграждане на по-старата медийна система. И какво се случи?

Мислихме ли, че медиите са предали очакванията ни? Какви бяха те?

През какво минахме? Кога спряхме да бъдем сърдити? Какво показаха годините на враждебната реч и годините на медийни войни? Защо 30 години след прехода към демокрация малко българи вярват, че медиите са свободни?

Неразривната връзка между медиите и обществото. Високите ни очаквания за граждански рационален дебат и помогнахме ли той да се осъществи?

Кой е идеалният читател и как изглежда идеалната медия 30 години по- късно?

Чуйте разговора със социолога Мила Минева и с медийния експерт доц. д-р Иво Инджов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше свързването..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53

Сърдечносъдовата смъртност у нас – почти три пъти по-висока от средната за ЕС

Високата сърдечносъдова смъртност в България е предизвикателство, което изисква сериозни мерки за превенция и лечение. Доц. Васил Трайков, председател на дружеството на кардиолозите в България, подчерта по-рано пред БНР неотложността на проблема, като заяви, че в Националната здравна стратегия са заложени конкретни мерки за борба с проблема.  Това..

обновено на 25.04.24 в 06:48