Една типична балканска история, която би могла да се случи навсякъде. Роман-сериал с очаквано продължение, сатирична хроника на живота в селото на майкини. Това е новият роман на българският писател, сценарист, актьор и драматург Иво Сиромахов, който гостува в рубриката "Книга за уикенда" на "Артефир", за да представи новата си сатирична хроника „У майкини“. Той определя себе си като сатиричен автор и затова винаги гледа да е максимално близо до истината – "Истината е винаги най-смешното нещо" – казва Иво Сиромахов.
Светът на българина – свят на материалното
"Провокира ме това, че светът на българина е предимно свят на материалното. Когато кажем какво е българското, ние го свързваме предимно с неща като ракия, лютеница, чушкопеци, шопска салата... Това са все консумативи. По този начин ние гледаме и на света, който ни заобикаля. По нашите географски ширини винаги е било така. Всичко се е съизмервало с нещата, които са осезаеми. Малко се замисляме върху истинския смисъл на идентичността да сме българи – дали това е свързано с някакви ценности, дали е свързано с почит към нашите предци, нашите учители, дали изобщо се сещаме колко голямо е постижението да имаме българска азбука..."
Хроника – датировки, вместо заглавия
"Това е една хроника на живота в селото на майкини. Разказал съм го по дни, защото така следват събитията в това малко, затворено и враждебно общество. Всъщност това е роман-сериал."
Героите
"Мисля, че най-добре човек се определя по речта си, по изказа си. И това е похват във всичките ми книги да оставям персонажите сами да говорят за себе си и чрез думите си те да се представят сами на читателя. Това е техника, на която са ме научили театърът и киното, защото там няма автор разказвач, който да излиза и да ти казва "Този е такъв". Ти трябва да разбереш какви са персонажите – техния характер, тяхната борба – единствено благодарение на техните думи, на начина, по който се изразяват."
Телевизорът – най-великата инстанция
"Всички герои мечтаят да се видят по телевизията, защото така са възпитани. Няколко поколения израснаха с идеята, че трябва да се покажеш по телевизора на всяка цена и независимо дали имаш качества, важно е да чучнеш мутрата пред камерите и хората да те познават. Това е беда, която нанесоха реалити форматите с това, че казват на участниците в тях "Бъди себе си". Аз мисля, че това е най-лошият съвет, който може да дадеш на един човек. Защото какво означава това – ако си прост, ако си невъзпитан... Недей да се опитваш да станеш по-добър, недей да се опитваш да инвестираш в себе си – да ставаш по-умен, да четеш, да се развиваш, достатъчно е да си себе си. Мисля, че е много грешна тази постановка. По-добрият съвет е "Бъди по-добър от себе си". Опитвай всеки ден да се надскачаш, да надграждаш нещо у себе си, за да не бъде времето, което си преживял, един пропилян период."
Прозирни златни облаци, загадъчни мъгли, усещане за притаени в тях обитатели – това са световете, които оживяват в платната на Яна Гайсвайлер. Днес, в 18:00 часа , тя открива своята изложба живопис в художественото пространство на "Шипка" 6 в София. Експозицията ще бъде достъпна за посетители до 25 февруари в зала 1С . Освен изявена..
Драматичният театър в Пловдив подготвя новаторски мултижанров театрален спектакъл под заглавието "Влюбеният дирижабъл". Постановката ще бъде изградена върху драматургична основа, вдъхновена от класически български любовни поеми . Зад този амбициозен проект отново стои утвърденият творчески тандем – драматургът Александър Секулов и режисьорът..
На 9 февруари отбелязваме Световния ден на гръцкия език . За първи път този ден е честван през 2017 година в памет на националния поет Дионисиос Соломос . Той е автор на поемата "Химн на свободата" , чиито първи две строфи формират националния химн на Гърция и Република Кипър. Колегата от Гръцката редакция на Радио България Агапи..
За първи път спектакълът "Бродим из Бродски", който изследва света на Йосиф Бродски, ще се играе на 7 февруари от 19.30 ч. в Червената къща в София. Постановката на Университетския театър на НБУ е с режисьор доц. Снежина Петрова, чиято е и драматургичната композиция. Хореографията е на Марина Хараламбова, а композитор е Юлиан Стоичков. Участват Ани..
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg