Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Онлайн кино: документалният филм „От Кремона до Кремона“ с нови прожекции

Документален разказ за лютиерското изкуство, мечтите и избора

9
Кадри от документалния филм „От Кремона до Кремона“
Снимка: АГИТПРОП

„От Кремона до Кремона“ е филм за избора, едно емоционално пътуване – към града на мечтите, към бъдещето на лютиерското изкуство, към истинската същност на хората, посветили се на този уникален занаят-изкуство.

Документалният филм на режисьорката Мария Аверина и продуцентската компания АГИТПРОП (сценарий – Мария Аверина, оператори – Борис Мисирков и Георги Богданов, продуцент – Мартичка Божилова) ни разказва историите на Иван, Ева и Христо Марино и Стоянка, изграждайки културен мост между България и Италия.

Иван току-що е завършил гимназия и започва работа в най-голямата в Източна Европа фабрика за струнни инструменти – „Кремона“ в Казанлък. Мечтата му е да продължи обучението си в „Меката“ на лютиерството – италианския град Кремона, домът на Страдивари и Амати, символ на най-високо майсторство в лютиерското изкуство. Пътят между двете „Кремони“ е белязан, от една страна, от вековни традиции и отдаденост на изкуството, а от друга – от находчиви бизнес стратегии. 

По този път Иван среща сънародниците си Ева и Христо Марино, които също са тръгнали от Казанлък, но са вече утвърдени лютиери в италианската Кремона, както и Стоянка, която във всекидневната борба за оцеляване се е отказала от таланта и мечтите си и от 17 години изработва една и съща цигулкова част във фабрика „Кремона“. 

Коя „Кремона“ избира Иван?

Филмът ще бъде показан на 18 юни от 21.30 часа в Клуба на дейците на културата във Велико Търново и на 31 юли от 19.30 часа в летен театър „Орфей“ в Пловдив в рамките на фестивала „Хронотоп“. Може да го гледате и онлайн в България  и в чужбина.


„От Кремона до Кремона“ има дълъг фестивален живот и е носител на множество престижни награди, сред които награда за най-добър документален филм – Българска филмова академия 2017, награда за най-добър звук – Българска филмова академия 2017, награда за дебют – Фестивал на българското неигрално и анимационно кино „Златен ритон“ 2017, награда на Съюза на Българските филмови дейци – Фестивал на българското неигрално и анимационно кино „Златен ритон“ 2017.


Снимките са предоставени от продуцентската компания АГИТПРОП



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10