Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Годината, в която българският турист стана важен

Но не му се предлага онова, от което се нуждае

Снимка: БГНЕС

В икономически план държавите открай време се делят на изнасящи суровини (развиващи се) или продукти и технологии (развитите).

В туризма пък съществува деление между онези, които имат прекрасни, но неразработени дадености, и онези, които съумяват да влязат в "бизнеса с преживявания" и предлагат допълнителни услуги, превръщащи престоя на дадено място в активен и ползотворен отдих. 

Допълнителните услуги са онова мечтано win-win положение, което води до по-високи печалби за туроператорите и по-пълноценни преживявания за самите туристи.

Какво прави в това отношение България, която години наред се опитваше да бъде привлекателна за чуждия турист, а днес се изправи пред спешната необходимост да задържи българите в пределите си?

"България не е преставала да бъде атрактивна за българите, въпросът е коя България отбелязва Димитър Попов, член на УС на Асоциацията на българските туроператори и туристическите агенции.

Българският турист е изгубен за Черноморието и дори е излишно да обсъждаме в детайли очевидните предимства на Гърция. Най-просто казано, Гърция предлага днес това, което България предлагаше вчера – зелени, незастроени плажове, нелошо обслужване, спокойствие, тишина и автентика.

В днешната ситуация е очевидно, че хората ще заложат най-вече на кратките почивки, удължен уикенд и уикенд

В това отношение България е без конкуренция, въпросът е как се възползва от щедрите предимства на природното си разнообразие? А тъжният извод е, че не го прави и оставя потенциала си неизползван. 

Имаме прекрасни условия за пешеходен туризъм например. Това е най-масовият, най-достъпният вид активен отдих, същевременно най-пренебрегнатият туризъм.

Какво направихме с Витоша? Занемарихме я тотално, липса на транспорт, на възможност за преспиване, немаркирани маршрути, отсъстваща реклама.

Най-дългият планински маршрут в Европа е Ком – Емине над 500 км, но дори запалени европейски почитатели на този вид отдих, не знаят този факт. 

Рила и Пирин също предлагат чудесни възможности за високопланински преходи – пак неусвоени.

И за родните, и за чуждите туристи – и Среднопланинският пояс, и Източните Родопи, и Предбалканът са отличен избор. 

Защото днес се търси автентиченното преживяване – хората не искат да отсядат в хотели, а в къщи за гости, да ядат местни продукти, искат да опознаят местността, културата.

Нашите къщи за гости обаче се ограничават само до настаняването, докато в туризма се печели от предлагането на преживявания, програма, обиколки.

Има например чудесни възможности за веломаршрути, за конен туризъм, разполагаме с над двайсет конни бази, които се поддържат професионално и при това предлагат услугата си на цени едва ли не наполовина от тези в Европа. 

Рафтинг туризмът също е много популярен навън, но у нас се ограничава до еднодневен трип по Струма, а би могъл да се развива."

Чуйте в детайли какво каза Димитър Попов, член на УС на АБТТА.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей . Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в..

публикувано на 12.07.24 в 12:08

Какво се случва с проекта за Национална многопрофилна детска болница?

Много деца пораснаха, докато майките и бащите им очакваха изграждането на многопрофилна детска болница. Семейна паника настъпва, когато дете се разболее, докато родителите се чудят къде точно ще получат необходимото внимание и консултация със специалист. Как протича организацията и дейността по изграждане и пускане в експлоатация на..

публикувано на 12.07.24 в 10:44

Как да изберем летни занимания за децата си

Въпросът не се изчерпва с финансовите възможности на семейството. Важно е да помислим какво е липсвало на децата през учебната година, но е необходимо за цялостното им развитие. Ако волю-неволю дълги месеци сме били под натиска на образователната система за академични постижения с цената на часове, прекарани в затворени помещения, в седнало..

публикувано на 12.07.24 в 07:55