В поредното издание на рубриката "Кино Аларма" Георги Петров представя филма "Магьосникът на лъжите", оригинална продукция на НВО, посветена на падението на финансовия измамник Бърнард Мейдоф.
В главната роля е двукратният носител на "Оскар" Робърт Де Ниро, а съпругата на Мейдоф – Рут – се играе от Мишел Пфайфър. Режисьор е Бари Левинсън, известен с хитовите ленти "Добро утро, Виетнам" и "Рейнман" от края на 80-те години на миналия век, но и с нискобюджетните телевизионни проекти с участието на Ал Пачино "Вие не познавате Джак" и "Смиряването".
В главната роля Де Ниро прави подобаващо силна роля, предавайки цялата гама от противоречиви емоции в душата на измамника Мейдоф, докато протагонистът наблюдава как около него се срутва личният и професионалният му живот. Поддържащи изпълнители като Ханк Азария и Алесандро Нивола също правят положително впечатление с ролите си, но над всички вероятно застава Мишел Пфайфър, номинирана за "Златен глобус" и "Еми" за представянето си като Рут Мейдоф.
Макар и известна с превъплъщенията си като силни и независими жени в редица прочути филми, в "Магьосникът на лъжите" Пфайфър е уязвима, плаха, неспособна да си представи живота без своя съпруг и правеща колебливи стъпки към еманципацията си. Бидейки продукция на НВО, филмът от 2017 година е особено подходящ за гледане в домашна обстановка предвид сегашните епидемични условия.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg