Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Ива Гаврилова

Кожата помни всяко слънчево изгаряне

Снимка: ndnr.com

Слънцето през лятото е ласкаво, но и често създава проблеми. То далеч не е безвредно и може да донесе неподозирани поражения, които в началото да не бъдат усетени. Често слънчевите изгаряния предизвикват обикновени неудобства, преминаващи за няколко дни без непосредствени последици. Но вредното въздействие на слънчевата радиация се натрупва. Кожата "помни", като последствията могат да дойдат след години.  Понякога те могат да бъдат и фатални.

За диагностицирането и лечението на рака на кожата разказва д-р Ива Гаврилова, от Клиниката по онкодерматология на Университетскта специализирана болница по онкология в София в "За здравето".

"Евромеланома"

"Кампанията "Евромеланома" е дългогодишно европейско участие на водещи клиники и специалисти, които благотворително се включват в над 29 европейски държави, в скрининг на рак на кожата, повишаване на знанието на хората за този проблем, неговата превенция и ранна диагностика. Прегледите са безплатни, благотворителни, на определени дати."

Първични симптоми, признаци, знаци, които дава тялото 

"Искам да внеса яснота за това какво представлява ракът на кожата. Има два основни типа. Единият е базоцелуларен карцином – това са кожни образувания, характерни повече за възрастното население, които са в следствие на слънчеви изгаряния в детска възраст. Те са по-безобидни и по-често срещани – с рядко метастазиране и много благоприятна прогноза

По-сериозният проблем е малигненият меланом – рак, развил се на база невус или т.нар. "бенка". Той е по-рядък, но с много сериозна прогноза, висока агресивност и смъртност, затова е важно да откриваме рано. Трябва да наблюдаваме бенка, която се е променила, започнала е да нараства, да променя контурите си, да променя пигментацията си, да прокървява, дори да изчезва, всичко това показва, че нещо се случва и трябва да се отиде на лекар специалист. 

За да се противопоставим на коронавируса, ни трябва витамин D. Как да балансираме между потребност и риск?

"Витамин D се натрупва лесно в организма при стандартно излагане на слънце, дори когато ходим по улицата. Очакванията, че трябва дълго да бъдем изложени на плажа, за да събираме слънчева енергия, са малко пресилени. Не е необходимо. Нека хората да ползват слънцезащита, за да няма изгаряния."

Следващите прегледи ще бъдат на 16 юли (четвъртък) от 10.30 до 16 ч. в Клиниката по онкодерматология на УСБАЛО в кожен кабинет № 128 на ниво „партер” в болницата в рамките на кампанията „Евромеланома” 2020.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21