Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Към „Банско джаз“ с Луси Удуърд

Луси Удуърд
Снимка: banskojazzfest.com

Добре дошли в „Джаз клуб“ отново. Първото изпълнение е на групата Chris Grey & The Blue Spand и тяхната гост-изпълнителка Луси Удуърд (Lucy Woodward). Във второто десетилетие на най-новия ни век се засили интересът и на специалисти, и на публика към тази певица с привлекателен за мнозина тембър. Тя привлече вниманието и на създателя и директора на джаз фестивала в Банско – д-р Емил Илиев, който е поканил Луси Удуърд за 23-тото издание на Банско джаз фест тази година. Обявените фестивални дати са от осми до 14-и август, а мястото – както 22 лета досега: централният площад пред Общината. Като своеобразна прелюдия към събитието е певицата в „Джаз клуб“, на 23 юли от 23 часа, заедно с Чарли Хънтър (Charlie Hunter) и неговата 7-струнна китара. Китаристът използва седмата струна на инструмента, за да изпълнява и басови партии, когато пожелае, всъщност – почти през цялото време на музициране. Имате възможност да чуете Луси и в музикален диалог с тромбониста Джей Уолтър Хоукс (J. Walter Hawkes).

Майката на родената в Лондон Луси е американка. Баща на певицата е английският диригент и композитор, който ръководи и дирижира BBC Singers (професионалният камерен хор към BBC), а по-късно става музикален директор на Нидерландския кралски камерен хор.

Луси Удуърд израства в пъстра музикална среда: между класика, хорово пеене, музиката на Близкия изток и на нюйоркския квартал Бронкс. По-късно учи джаз, а след това – композиция и изпълнителско изкуство в музикалното училище в Манхатън, Ню Йорк Сити. През годините пее с формациите „Снарки Пъпи“ (Snarky Puppy) и „Пинк Мартини“ (Pink Martini), с Род Стюарт и Селин Дион, има концерти и записи с прочутия германски оркестър „WDR Big Band – Koln“. Особено харесвани са изпълненията на англо-американката, когато Луси Удуърд се вписва в стилистиката на периодично възраждащата се суинг и нео-суинг вълна: вездесъщият Swing – единственият танцувален, комерсиален, приравняван със забавната музика стил в столетната история на джаза!

Празникът „Банско джаз 2020“ предстои с Lucy Woodward, както и с всички други музикални таланти на легендарния фестивал.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рожден ден на сцената: Тони Димитрова и нейният подарък за публиката

Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..

обновено на 10.01.25 в 11:54
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50