Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Медицинските сестри са важна част от процеса на лечение

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

В Деня на милосърдието неизбежно се обръщаме към професията на медицинската сестра, неслучайно наричана милосърдна.

160 години след като Флорънс Найтингейл основава първото светско училище за сестри, СЗО алармира за недостиг на около 6 млн. сестри в световен мащаб.

В България липсват 30 хил. медицински сестри. 

"Причините са ясни и многократно споделени и с властта и с обществото: подценяване на труда на медицинските сестри и останалите професионалисти по здравни грижи, лоши условия и ниско заплащане. Същевременно има възможност за признаване на професионалната квалификация на Запад и работа там - коментира Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравна грижа. 

Сестрите са част от процеса на лечение, и трябва да преосмислим начина, по който говорим и мислим за здравеопазването.

Имаме изключително професионално образование. От Медицинския институт излизат изключително подготвени сестри и акушерки.

Същевременно е невъзможно да си сестра без милосърдие. И в момента при сегашните изключително тежки условия те не биха могли да работят без тази толкова важна морална категория.

Донякъде и това е причина за отлива от професията - трябва да притежаваш високи морални качества, духовна, а и физическа сила.

СЗО обръща внимание на правителствата, че трябва да направят всичко възможно да осигурят добро заплащане, а и добро отношение и дължимото уважение на медицинските сестри. На тях и на акушерките се разчита да се постигнат здравните цели на ООН, за да имат хората равен достъп до здравни грижи", каза Василева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей . Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в..

публикувано на 12.07.24 в 12:08

Какво се случва с проекта за Национална многопрофилна детска болница?

Много деца пораснаха, докато майките и бащите им очакваха изграждането на многопрофилна детска болница. Семейна паника настъпва, когато дете се разболее, докато родителите се чудят къде точно ще получат необходимото внимание и консултация със специалист. Как протича организацията и дейността по изграждане и пускане в експлоатация на..

публикувано на 12.07.24 в 10:44

Как да изберем летни занимания за децата си

Въпросът не се изчерпва с финансовите възможности на семейството. Важно е да помислим какво е липсвало на децата през учебната година, но е необходимо за цялостното им развитие. Ако волю-неволю дълги месеци сме били под натиска на образователната система за академични постижения с цената на часове, прекарани в затворени помещения, в седнало..

публикувано на 12.07.24 в 07:55