Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Какво печелим и какво губим от коронаразстоянията помежду ни

Изложбата WIN/LOSE в Гьоте институт предлага своя гледна точка

Снимка: Марияна Василева

На 3 септември в Берлин ще бъде представена съвместната изложба на двама визуални артисти представители на съвременното европейско изкуство. Това са Марияна Василева и Отьорг А.К. Но първия етап на тяхната изложба WIN/LOSE – Печалба/Загуба започна преди дни в Гьоте институт в София. Там можете да разгледате артинсталациите и видеоматериалите до 18 септември.

С изложбата „Win/Lose“ Гьоте институт продължава поредицата „1+1: Артсцена Германия“, в която български художници в Германия правят своя селекция и представят на българската публика непознати на местната сцена автори. За изданието през 2020 г. беше поканена Марияна Василева, която живее в Германия от над 20 години и за която изложбата в Гьоте-институт ще е първо завръщане след голямата ѝ ретроспективна изложба през 2015 г. в Софийска градска художествена галерия с куратор Мария Василева. За участие сега в софийския проект Марияна покани художника Отьорг А.К., живеещ между Берлин и София.

Първоначално изложбата на двамата автори беше планирана за месец април. Сега, четири месеца и една пандемия по-късно, те ще представят вече съвсем нов проект – резултат от разговорите и размишленията им през това време.

„Win/Lose“ ще включи инсталации, обекти и видео, голяма част от които са създадени специално за пространството на Гьоте-институт. В тях авторите размишляват за пандемията, страховете, връзките между хората и властовите отношения в обществото и изкуството.

Дарина Маринова се срещна с двамата художници минути преди откриването. Чуйте какво споделиха с нея Отьорг А.К. и с Мариана Василева.




Отьорг А.К

Отьорг А.К. (1958, Хайделберг) е следвал философия и публицистика в Свободния университет в Берлин и изкуство в Университета за приложни изкуства във Виена, Института Репин в Санкт Петербург и Университета по изкуствата в Берлин. Първото му международно участие е през 1989 г. в Пекин, Китай. Оттогава излага в Европа, Китай, Северна и Южна Америка. От 1999 г. насам работи по международни, дългосрочни и сайт-спесифик проекти като „Deskxistence“, в който прави отпечатъци на над 300 училищни бюра от цял свят. От 2004 г. изнася лекции и уъркшопи в академии и университети в Южна Америка, Европа и Китай, включително и по проекти на Германската служба за академичен обмен DAAD. Негови произведния са в публични и частни колекции. Живее и работи в София и Берлин.

Марияна Василева (1964, Велико Търново) е завършила Университета по изкуствата в Берлин и от 90-те години насам е активна на международната арт сцена, като творбите ѝ са излагани във важни институции като: Musée d'art contemporain de Montréal (Канада), Tate Britain (Великобритания), Centre Pompidou (Париж), Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía (Испания), Museum of Fine Arts (Бостън), The Israel Museum ( Йерусалим), Kunstmuseum Wolfsburg (Волсбург), Weserburg Museum für moderne Kunst, Kunsthalle zu Kiel, Edition Block (Берлин), The Stenersen Museum (Осло), Total Museum (Сеул), Hong Kong Arts Centre. Участва в различни международни биеналета, сред които: 17-то биенале в Сидни, 4-то Московско биенале, биенале в Куритиба, Бразилия, 1-во биенале Fin del Mundo в Ушуая, Аржентина. Нейни произведения са в публични и частни колекции, сред които: колекция на Kunstmuseum Wolfsburg (Волфсбург), Rene Block Collection (Берлин), Koc Museum (Истанбул), The Israel Museum (Израел), La Caixa / Caja de Ahorros de El Monte y Fundacion el Monte (Испания), Lemaitre (Лондон/Париж), Kunsthalle Емден (Германия), Lidice Memorial.
 
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С цветовете на Надежда Чипева

Надежда Чипева е едно от най-силните присъствия в съвременната българска репортажна фотография. Камерата ѝ е запечатала героите и събитията – емблематични за годините на така наречения "Български преход".  Снимки – Надежда Чипева

публикувано на 28.11.23 в 18:33

"Празна е стаята на удоволствието" – пътуване във вътрешния свят на човека

"Празна е стаята на удоволствието" е втората част от трилогията на Emergency Theater, в която творческият екип продължава да изследва аспектите на празнотата, които са като "гилотина“ за желаното удоволствие – този път в много интимен контекст. Представление-изследване, което има за цел да отвори публично крехки и неизречени болестотворни аспекти на..

публикувано на 28.11.23 в 16:52

Какво остава да видим на Киномания 2023

След редица широко посетени прожекции в зала 1 на НДК 37-ото издание на Киномания продължава до 3 декември в София, в Пловдив и във Варна, както и в Neterra TV+. Предстои да гледаме филмите на Хаяо Миядзаки, Тайка Уайтити, Фернандо Труеба и Хавиер Марискал и много други. Във втория фестивален уикенд на тазгодишната Киномания на най-големия киноекран..

публикувано на 28.11.23 в 16:40
Светлозар Желев и Анна Лазарова

За четенето с удоволствие

"От авторите и читателите за книгите и четенето" е издание, съставено от Светлозар Желев и Анна Лазарова, което събира 42 лични разказа от известни съвременни наши писатели, автори, журналисти, които си припомнят своите първи стъпки в полето на четенето. Те отговарят и на анкета, в която споделят важните за тях заглавия, онези, които помнят цял живот..

публикувано на 28.11.23 в 16:10

Малък куклен театър "Слон" разкрива тънкостите на водния куклен театър

Предстоят премиерите на най-новите уъркшопи за воден куклен театър. Заглавията са "Хидродинамични особености при създаването на обекти за водна среда" и "Техники на производство на кукли за воден куклен театър" на доцент доктор Мирослав Цветанов и екипа му от Малък куклен театър "Слон" ще бъдат представени на 29 ноември 2023 г. Събитията ще се..

публикувано на 28.11.23 в 15:25