Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ден на международна солидарност на журналистите

Димитър Кенаров: Ерозира доверието към журналистите

Липсва подготовка на българската полиция за подобен тип събития

Таксим, Димитър Кенаров
Снимка: личен архив

Индикация за какво са поредните случаи на саморазправа и обиди към журналисти? За журналистическата солидарност в България говори в "Нашият ден" Димитър Кенаров, журналист на свободна практика, поет, публицист и преводач, отразява протести на много места по света. Един от журналистите, пострадали по време на работа на 2 септември, е той. Как вижда медийната ситуация у нас Кенаров:

"От една страна, се чувствам много добре, защото покрай моя случай открих, че журналистическата солидарност е истинска. Много хора се свързаха с мен, от много журналистически организации изразиха съпричастност. Радвам се, че журналистите, като професионална общност са заедно, че могат да поддържат правата си и да се поддържат взаимно в тежки моменти. 

От друга страна, се чувствам и малко депресиран, защото, виждате какво се случа изобщо с насилието срещу журналисти, с цензурата... не само в България. Виждаме, че това е глобален проблем, където ерозира доверието към журналистите, поради това, че се е разбила цялата журналистическа среда, има и фалшиви новини... Журналистическата професия изгуби своята репутация и се случва често журналисти да стават обект на насилие."

"Избрах съвсем съзнателно да бъда журналист на свободна практика, защото обичам да пиша и да отразявам събития, които на мен лично са ми интересни. Това дава голяма свобода, пиша основно за англоезични медии, но и за български. И почти винаги аз избирам темите. Чисто финансово е много по-трудно. За съжаление е доста сложно човек да бъде на свободна практика."

Кенаров е наясно, че на такива места, като протести, в конфликтни зони, бил е в Ирак, Турция, Беларус, се поема определен риск:
"В случая проблемът не е в случаен удар или травма в хода на събитията, а по-скоро за целенасочен побой и за полицейски произвол. Оттука идва и целият проблем – не дори моята травма, а начина, по който тя беше нанесена."
Кенаров е категоричен, че липсва сериозна подготовка на българската полиция за подобен тип събития. "Не съм съгласен с твърденията, че полицията си е свършила чудесно работата.

Журналистът ще потърси своите права по съдебен ред: "За мен важното в случая е не някакво обезщетение, дори да получа такова, ще го даря за журналистически организации. Важен е принципът. Свързах се с колеги, с Николай Дойчинов от Франс прес, с Георги Кожухаров, които също пострадаха..."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35