Между психическите разстройства на Европа и спонтанните решения на Азия – какви са причините за отнемане на собствения живот в различни региони на света? Има ли самоубийството своя география? Вече близо 1 милион души слагат край на живота си в световен мащаб. Прогнозите на СЗО са, че броят им по-скоро ще расте. Може ли да се търси основание за усещането за безсмислие на живота по географски принцип?
В Световния ден за превенция на самоубийствата Мимоза Димитрова от асоциация „Българско психоаналитично пространство“, която работи с хора от различни раси и култури, коментира в "Нашият ден".
"Да сложиш край на живота си е много комплексно решение. Може би има някаква география на самоубийствата, но на нея не трябва да гледаме като на причина, т.е. че има причинно-следстведствена връзка между решението да сложиш край на живота си и акта да се самоубиеш и между географията, защото между тях винаги стои едно човешко същество, един субект. По-скоро да се вгледаме в човешкото същество и в тези около него, които имат значение."
Мимоза Димитрова даде пример със свой пациент от Близкия изток с поредица от опити за самоубийство, който казва, че това е политически мотивирано, започнало в юношеството, когато той е разбрал трагичната съдба и история, която има неговият собствен народ, неговият етнос и как той е бил поставян винаги на мястото на тези, които трябва да бъдат потискани и унищожавани. Даде пример и с житейския край на писателя Примо Леви.
"Много често трябва да търсим в личната история през поколенията. И често трябва да търсим истории на загуби, които не са били преработени, не са били мислени, говорени, разказвани, а са били капсулирани" – казва психоложката.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с Люба Никифорова , изпълнителен директор на Фонда за енергийна ефективност и възобновяеми източници. Тя сподели своята гледна точка относно актуалните предизвикателства и бъдещите възможности в тази важна сфера. Люба Никифорова представи Фонда за..
Програмата "Поколение Земя" е най-новата инициатива на екологичната организация "Грийнпийс" . Основната цел на програмата е да обучи ентусиасти как да разпространяват по достъпен и разбираем начин послания за екологични и климатични въпроси. Академията цели да образова и информира деца и младежи за дейностите на "Грийнпийс" – България, за..
Проф. д-р Фани Мартинова , клиничен имунолог, съветва слушателите на Lege Artis какъв тип медикаменти са подходящи за оптимизиране и модулиране на имунната система по време на грипно и вирусно лечение. "Трябва едновременно със започването на вирусното заболяване, ако говорим за респираторните вируси, да се взимат препарати с двойно действие..
За превенцията и лечението на респираторните заболявания и грипа , чийто пик ще продължи приблизително до средата на февруари, в Lege Artis съвети дава пулмологът д-р София Ангелова . Клиничната картина на грипа е много отличителна и се характеризира с кратък инкубационен период, подчертава д-р Ангелова. В случай, че човек е..
Над 400 електронни устройства от типа вейп и желирани бонбони с наркотични субстанции са иззети при спецоперация на пловдивската криминална полиция вчера. Задържани общо 24 души. Сред арестуваните са две 19-годишни момчета, едно от които в криминално проявено и осъждано. Част от иззетите наркотични вещества са със синтетичен характер – по..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg