Главен герой в "Нашият ден" е Християн Бакалов. Българо-френският артист живее и работи през последните 30 години в Париж, Нант, Лозана и Брюксел.
PURE e aртистичен експеримент, който съчетава визуалнo изкуство, движенчески театър и пърформанс и се осъществява с участието на доброволци – непрофесионалисти от различна възрасти и без предварителна сценична подготовка. Целта е зрителят да бъде преведен през лабиринт от различни преживявания, които провокират въображението му и изследват усещането за реалност и имагинерност. Това е втората инсталация от трилогията "ЕТЕРНИЯ", посветена на концепцията за вечност на нидерландския философ Барух Спиноза. Създадена специално за пространствата...
Християн Бакалов разказва за инсталацията PURE future (ЧИСТО (бъдеще).
"Винаги съм мислел, че ние, артистите, трябва да сме деца на света, които обикалят и разнасят красотата във всички части на планетата. Париж е едно място, което дава огромна възможност както да се запознаем с много хора, така и ние самите да се проектираме пред много хора."
Артистът смята, че прави най-леснодостъпното изкуство:
"Формата изглежда странна и недостъпна, защото е нова и хората не я познава. От друга страна, забелязвам по света, че хората, които не са стъпвали нито в театър, нито в галерия, нито в музей, успяват много лесно да се потопят в атмосферата.
Моята отправна точка е човекът и неговия най-важен елемент – съпричастността към другия. Чувството, че всички сме едно, че всички сме безкрайно чисто в основата, в нашата есенция."
Творецът изправя хората пред едно предизвикателство – като огледало, което им дава възможност да се отразят и сами да видят докъде достига тяхното любопитство, тяхната смелост, тяхното желание да открият другия. И най-вече, как е възможно да се доверим на някой, който не виждаме или не познаваме, без да ни е страх, без да реагираме към него с агресия или с омраза...
На гости в "Тийн Тайм" е Юлиана Сайска – актриса и експерт по психо-драма, специалист по движенчески театър, майка на тийнейджър и бивш състезател по художествена гимнастика. В младежките си години Юлиана е била смесица от тревожност, увереност, търсене на себе си и правилните избори. Желанието да споделя и осмисля човешките чувства..
Видеоартът без съмнение е едно от най-влиятелните направления в съвременното визуално изкуство. Появило се като радикален отговор на технологичния напредък и връзката ни с дигиталните медии, днес това изкуство е критична платформа за коментар върху социални, политически и лични теми. И същевременно създава специфични реалности и нови измерения на..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември под наслов Universi Estremi. Експозицията включва 20 творби – две паралелни вселени, сътворени в София и в Рим. От една страна, абстракционизмът на Цветелина Русалиева се опитва да улови..
Сборникът с любовна лирика "Стиховете на Капитана" от Пабло Неруда, "най-великият поет на XX век на всички езици", както го определя Габриел Гарсия Маркес, излезе от печат за първи път на български език в превод на Калин Коев. С настоящото издание отбелязваме и 120 години от рождението на Неруда. Страстно чувствена и изригваща с цялата еротична мощ..
"Когато бръшлянът поникне" е дебютна стихосбирка на Александър Ботйов – родственик на поета революционер Христо Ботев. Тя ще бъде представена за пръв път пред публиката на 6 ноември от 19 часа на Арт сцена "Шипка" 34 . Актрисата Милена Червенкова и пианистът Марио Йоцов са сътворили своеобразен поетичен спектакъл с около 20 творби на автора...
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на..
На 4 ноември, Васко Василев, световноизвестният български цигулар, изнесе първия от трите си концерта в София. Той представи новия си проект Vasko &..
38-ото издание на Киномания ще предложи 50 филма на любителите на качественото кино. Очаква се наситена програма от специални събития, премиери на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg