Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Мария Петрова

Какви са предизвикателствата пред хората с ТЕЛК решения

| обновено на 16.09.20 в 16:23
Снимка: БГНЕС

Какви са правата и предизвикателствата пред хората с телкови решения, бременни жени и жени в процес на инвитро процедура в условията на епидемията от Covid19? Доколко нормативно има регламент?

По темата в "Нашият ден" говори адвокатът по медицинско право д-р Мария Петрова.

"Има регламент нормативно, друг е въпросът, че няма как да не се сблъскаме с проблеми. Ако започнем от това, че автоматично удължиха решенията на хората, които бяха осведетелсвани за временна неработоспособност. Абсурдът там е, че в момента, когато се каза, че определени хронични заболявания могат да представят документи, примерно да не присъстват деца в училища, университети, работници и служители да работят дистанционно, започна едно голямо питане: "Моето заболяване спада ли към тази категория?", "Аз мога ли да си взема такъв документ?", "Мога ли да кажа, че имам хронични заболявания, които ме поставят в риск?" Това автоматично удължаване на телковите решения вероятно ползва една група лица. Но в същата връзка, здравословното състояние на никого не е константа. И е възможно тези хора в рамките на 2-3 години, колкото е обичайният срок на телковите решения, тяхното здравословно състояние както да се е подобрило, така и да се е влошило. 

Единственият механизъм, който те могат да ползват, е да подадат документи за ново преосвидетелстване, което е свързано, първо, с обиколка на всички лекари, от които те имат медицинска документация за съответните заболявания. Отделно от това, разглеждането на такъв тип документи отнема немалко време просто защото организацията в системата на ТЕЛК и НЕЛК е такава."

Д-р Мария Петрова отбеляза, че все още сме в предизвикателството "електронно здравеопазване", което, "ако бяхме развили в пълнота, нямаше да има никакъв проблем хората да изплащат по електронен път тези свои документи и респективно те да бъдат разглеждани и да получават актуално някакво решение за своята временна неработоспособност."

По отношение на бременните и на процедурите инвитро

"Все още имаме не толкова нормативни, колкото практически проблеми за това, че заповедите и създаването на организация на работа с такъв тип пациенти е по-скоро проблем на здравните мениджъри."

Кой трябва да вземе решение кое телково решение да се възползва от мерките, които предлага работодателят за дистанционна форма на работа?

"Това също е проблем. В последните указания на МЗ те очертаха в различните групи заболявания конкретни заболявания, които конкретно да попадат и хората с такива заболявания да могат да се ползват от тези права. Друг е проблемът, че при последното изменение на наредбата, която регламентира начина, по който се сформират процентите временна неработоспособност, има едно основно водещо заболяване и е възможно човек в експертното решение да е възприето като основно заболяване такова, което не попада в указанията на МЗ. И тогава единственият изход е да се поиска пресвидетелстване на лицето. Практически е сложен казусът, защото една подобна процедура отнема няколко месеца."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пустинен блус

Истинските фенове вече знаят новината, но сега да я разгърна, както си му редът – пионерите на пустинния блус "Тинариуен" , сред най-влиятелните колективи от туарегски музиканти, заедно с другите три "Т"-а - "Тамикрест", "Тартит" и "Теракафт", идват за първия си концерт в България. Афро от извора ни очаква в зала 3 на НДК тази сряда, 11 септември ...

публикувано на 09.09.24 в 16:48

Архивите говорят 80 години по-късно

Архивите отново оживяват в "Terra Култура", за да се завърнем към 9 септември 1944 г. със запис, съхранен в Златния фонд на БНР. Слушаме обръщение на министъра на финансите проф. Петко Стоянов, излъчено по държавното радио в 20:30 ч. на 12 септември 1944 г. Записът е запазил всички следи и драскотини на времето. В него стават ясни..

публикувано на 09.09.24 в 11:24

Как се преподава "трудната" история?

Държавна агенция архиви откри новия уебсайт "Съветската окупация в България, 1944 – 1947 г." , който е част от тематичната дигитална колекция "Архивите говорят". За първи път публично е споделен пълният списък на жертвите на Червената армия в България от посочения период. Дигитализирани са множество архивни документи и изображения, които говорят..

публикувано на 09.09.24 в 10:16

Hey People! обръща внимание на професионалните стереотипи

Много момчета са чували, че не е мъжко да се занимават с танц. Момичетата, от друга страна, не са насърчавани да станат инженери например. Все още съществуват стереотипи, свързани с пола и кариерното развитие.  В "Нашият ден" Рая Цветкова разказва за младежкия проект Hey People!, който обръща внимание на стереотипните разделения на професиите ...

публикувано на 09.09.24 в 09:29
Десислава и Петър Петрови

Гълъбински зеленчуци

Десислава и Петър Петрови от ямболското село Гълъбинци напускат Ямбол преди няколко години с желание да произвеждат чиста храна за децата и себе си, и да създадат общност и живот в селото. Освен вездесъщата тученица, в градините и парниците им расте цяла палитра от различни сортове домати, краставици, манголд, кейл и какво ли не друго. Как стигат до..

публикувано на 08.09.24 в 09:05