Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откъде тръгва проблемът с безводието

Снимка: БГНЕС

Половин България може да има проблеми с водата, ако не бъдат взети мерки, прогнозира тези дни екоминистърът Емил Димитров и визира няколко области – Сливен, Ямбол, Бургас и Варна. В същото време жителите на община Севлиево страдат от безводие, при това хронично, и мерките, взети в годините досега, не са докарали водата до къщите на хората.

В Севлиево се оплакват от сушата, но не се радват и на обилните дъждове. След изсичането на горите във вододайните зони много бързо се образува кална маса, влизаща в пречиствателната станция и водата отново се спира до утаяването й, коментира Димитър Тонев, който живее в едно от засегнатите села Ловнидол.

„Значи ние сме без вода и при суша, и при обилен дъжд“, обобщава Димитър Тонев.


Севлиевско не е единственото място с недостиг на вода. А и сухите лета не са най-голямата беда. Проблемът в Перник не започна през лятото, Хасково също е изправен пред хроничен недостиг – тези случаи не се решиха, просто излязоха от фокуса на общественото внимание.

"В България при правилно използване на източниците на водоснабдяване и ако с магическа пръчка се решат проблемите на водопреносната мрежа, никъде няма да има недостиг на вода", каза проф. д-р инж. Петър Калинков, преподавател в катедра “Водоснабдяване, канализация и пречистване на водите”.

"Ако нямаше проблем със загубите на вода, нямаше да има недостиг, дори в сушави години, каквато беше тази.

Огромният проблем идва от мрежата е стара, 80% от тръбите са на 40, 50, 60 години, които непрекъснато дават течове и от 100 л вода по трасето до потребителя стигат 40.

Цялостна промяна би била много скъпа, има вариант да се стигне до добър резултат, но за целта е нужно изграждането на зялостна стратегия, изтогвена от експерти.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20