Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Големият български цигулар Минчо Минчев на 70 години – щрихи от портрет

Снимка: Василка Балевска/sofiamusicweeks

Ден след като Минчо Минчев навърши 70 години – знаменателно е роден на християнския празник „Вяра, надежда и любов“, „Музикалната вечер” на програма „Христо Ботев“ на 18 септември от 19.30 часа ще ви срещне с талантливия български музикант. Още два негови юбилея се сплитат през тази година – 60 години от първия му самостоятелен концерт на сцена и 30 години от успешната му педагогическа дейност – той е професор по цигулка в Университета по изкуства „Фолкванг“ в Есен.

Малки монолози, размисли, спомени съставляват щрихите от портрета на Минчо Минчев, който той сам „рисува“ словесно, а въздействащи багри към чутото прибавят записите, запечатали неговото изпълнителско творчество. Как подрежда именитият цигулар скалата на своите ценности? „Никаква скала“ – споделя артистът – „Имало е един стремеж да не се примирявам и да търся нови неща, нови багри, нови усещания, които не само да ги мислиш, но и да ги изживееш и да ги предадеш. Да ги предадеш така, че хората да ги разберат. Това ми е било най-важното, когато съм бил аз на сцена и когато съм на сцена. Всичките изисквания, които съм имал към студентите си и към хората, с които работя в майсторските класове, с които имам контакти, е да търсят непрекъснато. И когато е станало добре, на другия ден да търсят да стане още по-добре. Винаги е възможно! Като си помисли човек каква невероятна конкуренция има по света в момента – трябва човек да си даде сметка, че така, нищо от само себе си, няма даром да получи. Трябва да го извоюва – не само да е талантлив и да работи страшно много, но и капчица щастие и късмет. Но неуморен труд, абсолютно неуморен труд. Няма такова нещо, автоматично да вземеш инструмента и то да стане както искаш. Не! Колко често сме доволни от това, което сме направили? Винаги има нещичко, което е било още по възможностите ни. С музиката трябва да внушаваш, да могат хората да я изживеят, да забравят къде са, да забравят за проблемите си. Това изкуство не трябва да бъде обяснявано – все едно да стоиш пред една картина и някой да ти я обяснява. Ако не въздейства ти отиваш на някаква администраторска работа“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25