Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Анна Кръстева: Рухна митът за безалтернативността на ГЕРБ

Ножицата между ГЕРБ и европейските ценности все повече се разтваря

проф. Анна Кръстева
Снимка: БГНЕС

21 септември е Световен ден на мира. Има ли мир около нас и вътре в нас? За мира около нас в политически план коментар в "Нашият ден прави проф. Анна Кръстева, политолог и преподавател в НБУ. 

"В последните дни чухме протестите да говорят с гласа на Вашингтон и на Брюксел. Вашингтон излезе с доклад, в който се говори за "ендемична корупция", Брюксел, ЕП, излезе с множество въпроси, които протестърите вече бяха задали. По-съществено от това колко души има на площада е, че последните дни всички автори говорят ярко и категорично с гласа на протестите. Ясно беше опровергана основната опорна точка на управляващите "Корупция има навсякъде по света"."

Обвързването на евросредствата с върховенството на закона

"Урсула фон дер Лайен даде ясна политическа заявка, защото евросредствата у нас се използват за корупция – отиват в частни джобове, второ, за възпроизводство на съществуващия корупционен модел. Как става това – идват огромни евросредства, които така се разпределят при приятели, близки, фирми, че да създават клиентела, после тази клиентела гласува отново за управлението и така възпроизвежда този модел. Получава се един затворен кръг. ЕК е с много ясно съзнание за това как евросредствата могат да бъдат използвани не за развитие, а за възпроизвеждане на корумпирани управления. Този златен дъжд, който ще дойде от Брюксел, е важно да не завърти същия порочен кръг.

Преградата, която слага ЕС, е спазването на върховенството на закона. Това означава няколко неща: Антикорупция. Правосъдна система, която да не служи на управляващите и да защитава бандите (по думите на евродепутатка), а да служи на гражданите. Това е, което ЕК се опитва да преведе в политически термини, да превърне във всекидневна работеща политика. Това е, което искат и гражданите.

Проф. Кръстева подчерта, че ГЕРБ идва на политическата сцена с обещание за повече европеистичност (партия за европейско развитие...), а дистанцията и ножицата между ГЕРБ и европейските ценности, практики и политики все повече се разтваря.

Социологическите проучвания

"Рухна митът за безалтернативност на ГЕРБ. ГЕРБ се изравни с БСП. Втората тенденция е, че двете водещи партии имат по-малко от половината предпочитания на българските граждани... Очертан е профилът на силно свиващи се партии."

За ярката некомпетентност на управляващия елит (на неевропейско ниво), който ни отдалечава от Европа, за антиевропейското говорене – чуйте още в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български художник преобразява базилика в Брюксел

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с човек, който в момента сбъдва своя голяма мечта. Това е Диан Костов, чиято изложба-инсталация с образи от Библията "Кръстопът - цената на избора" може да бъде видяна в базиликата "Сакре Кьор" в Брюксел това лято между 15-и юни и 18-и август. Диан Костов е завършил..

обновено на 24.04.24 в 09:11

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03