Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поредица концерти на Колегиум "Осанна"

Снимка: Колегиум „Осанна“

Проектът „Поредица концерти Европейската християнска музика днес“ е посветен на опознаването и сближаването на общностите чрез християнската музикална култура на Изтока и Запада. Основните му цели са да допринесе за съхранението и разпространението на християнската интерпретация в изпълнението на класически творби, за популяризирането и създаването на нови образци на духовната музика. 

Да направи достъпна духовната музика за тези, които все още се чувстват отдалечени от Христовия храм. Да разкрие светлината на богослужебната музика, за да усили любовта към Бога, към ближния и човешкия род. Да допринесе за преодоляването на огорчението, скръбта и грижата на днешния ден. За осъществяване на целите през 2020 година „Младежко сдружение България“ организира поредица от концерти. В проекта са ангажирани петима професионални музиканти.

Програмата на концертите включва: творби от двете големи традиции на християнската църква – монодия и полифония; основните песенни части на християнското богослужение; инструментални произведения за цигулка, пиано, орган (клавесин) от Телеман, Бах, Вивалди, Корели, Скарлати и други стари майстори. Песнопенията се изпълняват на богослужебните латински, гръцки и църковно славянски и на още 5 съвременни европейски езици (немски, английски, френски, италиански и български) и са написани или обработени от големия български композитор и създател на Колегиума Маестро Георги Попов. 

Елица Христова (диригент, мецосопран, пианист), Боряна Терзиева (алт), Нина Караманова (сопран), Георги Попов (композитор, баритон), Борис-Михаил Попов (бас, цигулар).

Изпълненията на Колегиума във Виена, Париж, Москва, Рим, Белград, София, Солун и много други, сред които миналогодишното участие на 28 и 29 юни в празничните богослужения в Базиликата „Св. Петър“ във Ватикана, винаги са предизвиквали неповторими и незабравими духовни преживявания сред слушатели от цял свят. Избраната музика и нейното специфично изпълнение имат дълбоко въздействие върху различните пластове на човешката душа и тяло. Проектът представя българско изкуство, което поради липса на средства остава непознато за българите в България. 

Концертният спектакъл ще бъде представен на: 

23 септември 2020 – София, АКК „Сердика“ (подлеза на метрото), начало: 18.30 

20 ноември 2020 – София, католическа църква „Св. Йосиф“, начало: 19.00 

29 септември 2020 – Пловдив, Регионален етнографски музей, начало: 18.30 01 октомври 2020 – Сливен, зала „Сирак Скитник“, начало: 18.00 

09 октомври 2020 – Елена, Музей на Възраждането (АИК „Даскалоливницата“, храм „Св. Никола“), начало: 18.00 

Избраните дати не са случайни, а са свързани с честването на национални или международни празници. Една част от местата са емблематични за съответния град и не типично концертни и са избрани и с цел оживотворяване на важни исторически и културни обекти. Концертният спектакъл е замислен за представяне в Европа и има предварителни разговори за изнасянето му през месец декември в Италия и Германия, но предвид извънредната ситуация няма гаранции, че ще успее да се реализира там. Затова датите за концерти в България са избрани в месеците от септември до ноември 2020. Проектът е насочен към привличането на широка публика. Местата за изпълнение са избрани така, че гарантират участието на публики, които иначе не биха имали досег с този вид изкуство. Концертната програма е подходяща и ползотворна за хора от всякаква възраст, образование, етнос.

Европейската християнска музика днес – за поредицата от концерти на Колегиум „Осанна“ разказват диригентката Елица Христова и композиторът Георги Попов в "Артефир)




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концерт на Струнен секстет има тази вечер в Археологическия музей на Созопол

Концерт на Струнен секстет има тази вечер (4 септември) от 19.00 ч. в Археологическия музей на Созопол в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата "Аполония". Струнен секстет: Лия Петрова – цигулка, Валя Дервенска – цигулка, Стефания Янкова – виола, Румен Цветков – виола, Александър Сомов – виолончело, Иван Лалев – виолончело..

публикувано на 04.09.24 в 15:30

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", септември 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 04.09.24 в 15:12

Петото издание на МФ Cellissimo показва растеж и разширяване на музикални територии

"Всяка година имаме тази радост да посрещаме страхотни виолончелисти и да създаваме атмосфера за нашите млади музиканти, за бъдещото поколение виолончелисти. Фестивалът се разраства, като тази година ще се проведе от 6 до 11 септември" – сподели доц. д-р Атанас Кръстев. За пети път столицата става притегателно място за изявени европейски..

публикувано на 03.09.24 в 17:19

Още награди на "Аполония" 40

Министърът на културата Найден Тодоров награди артистичния директор на "Аполония" Маргарита Димитрова с най-високото отличие на Министерството на културата - огърлие "Златен век" по време на концерта на Фестивалния оркестър снощи на Амфитеатъра в Созопол. Найден Тодоров и цигуларят Минчо Минчев предадоха на новите им притежатели и майсторските..

публикувано на 03.09.24 в 16:16

Единственият фестивал за българска авторска музика Rebel Rebel се завръща

За четвърта поредна година фестивалът за българска авторска музика Rebel Rebel ще събере най-доброто от алтернативната локална сцена за двудневно събитие на открито. Концертите са на 6 и 7 септември в бар "Ментол" досами самия морския бряг. Събитието първоначално се заражда като визитка на бандите от независимото обединение на артисти..

публикувано на 02.09.24 в 08:40