Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На всеки пет секунди в света ослепява по един възрастен човек, а всяка минута – едно дете

Снимка: УМБАЛ „Александровска“

Световната здравна организация използва определението "социално значими заболявания" - това са онези болести, които се увеличават, водят но смъртност и нанасят големи социални загуби. Тук попадат и заболяванията, които водят до пълна или частична загуба на зрението. Сред тях са: катаракта, т.нар."перде"- водеща причина за обратима слепота в световен мащаб; дегенерация на макулата - свързано с възрастта увреждане на централната част на ретината, което постепенно води до загуба на централното зрение на пациента; диабетната ретинопатия - едно от най-тежките усложнения на диабета. Увреждането на очните дъна от диабет е най-честата причина за слепота при хората между 20 и 65 години. Заема пето място като причина за слепота в световен мащаб.

Броят на заболелите расте не само у нас, но и по света. Увеличава се и броят на хората, които се нуждаят от корекция на зрението.
Дигитализацията и напредъкът на технологиите помагат много, но профилактиката и ранното откриване на заболяванията са ключови за успешното лечение.

При глаукомата например, когато заболяването се установи в ранен стадий и не са настъпили сериозни анатомични проблеми, адекватното лечение може да гарантира задържане на зрението за години напред. Също така в семейство на пациент с глаукома е задължително всички да бъдат прегледани и да им бъде измерено очното налягане.

"По време на пандемията много бизнеси замряха, но нарасна броят на тъй нар. уебинари - конференции през интернет, - на които участваха водещи специалисти от цял свят. Това помогна за обучението на специалистите у нас. Ние сме изключително доволни и отзивите за нашите специалисти са добри", каза офталмологът доц. Анета Мишева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22