Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На всеки пет секунди в света ослепява по един възрастен човек, а всяка минута – едно дете

Снимка: УМБАЛ „Александровска“

Световната здравна организация използва определението "социално значими заболявания" - това са онези болести, които се увеличават, водят но смъртност и нанасят големи социални загуби. Тук попадат и заболяванията, които водят до пълна или частична загуба на зрението. Сред тях са: катаракта, т.нар."перде"- водеща причина за обратима слепота в световен мащаб; дегенерация на макулата - свързано с възрастта увреждане на централната част на ретината, което постепенно води до загуба на централното зрение на пациента; диабетната ретинопатия - едно от най-тежките усложнения на диабета. Увреждането на очните дъна от диабет е най-честата причина за слепота при хората между 20 и 65 години. Заема пето място като причина за слепота в световен мащаб.

Броят на заболелите расте не само у нас, но и по света. Увеличава се и броят на хората, които се нуждаят от корекция на зрението.
Дигитализацията и напредъкът на технологиите помагат много, но профилактиката и ранното откриване на заболяванията са ключови за успешното лечение.

При глаукомата например, когато заболяването се установи в ранен стадий и не са настъпили сериозни анатомични проблеми, адекватното лечение може да гарантира задържане на зрението за години напред. Също така в семейство на пациент с глаукома е задължително всички да бъдат прегледани и да им бъде измерено очното налягане.

"По време на пандемията много бизнеси замряха, но нарасна броят на тъй нар. уебинари - конференции през интернет, - на които участваха водещи специалисти от цял свят. Това помогна за обучението на специалистите у нас. Ние сме изключително доволни и отзивите за нашите специалисти са добри", каза офталмологът доц. Анета Мишева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания?

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност...

обновено на 05.07.24 в 15:13