Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейски ден на езиците – онлайн до 2 октомври

3
Откриване на изложбата „Home Sweet Home“ на Надя Шурел
Снимка: Иво Чупетловски / sofia.czechcentres.cz

Европейският ден на езиците се отбелязва от 2001 г. на 26-ти септември по инициатива на Съвета на Европа за насърчаване многоезичието в Европа. Тази година събитието в България е онлайн от 30 септември до 2 октомври и ще бъде достъпно за всеки от всяко място в страната. Културни институти и посолства на 19 държави са приготвили интерактивни и забавни онлайн събития. Всички те се излъчват тук

Събитието на Гьоте институт е на 1 октомври от 16 до 17 часа, когато ще можете да получите подробна информация за курсовете по немски език, изпитите, да получите отговори на всичките си въпроси свързани с изучаването на немски език, както у нас, така и в чужбина.

Гьоте институт може да се похвали и с новата си интерактивна библиотека, където всеки сам избира и записва желаните заглавия сред спокойна и модерна обстановка. На 29-ти септември в галерията на института беше открита изложбата „Дувармузей: Изкуство на срещата“, която можете да разгледате до 23-ти октомври.

Симона Ганева
Повече за събитията на Гьоте институт можете да научите от Симона Ганева, връзки с обществеността на ГИ



Чешкият център в София е най-старата чешка институция в чужбина и любим културен център, който често организира арт събития и в други градове у нас.
В него има галерия, в която ви очаква изложбата „Home Sweet Home“ на Надя Шурел – българка, която живее и твори в Чехия.

На 2 октомври от 18 часа Чешкият център ще направи онлайн урок по чешки език с чешки лектор с перфектен български език, а също и виртуална разходка из богатата си библиотека с чешки и словашки издания.
Урокът е подходящ за всички, дори и за начинаещи, които искат да научат важни фрази на чешки език, да упражнят правилното произношение, както и безпроблемната комуникация на чешки език в ежедневието.
За него трябва да се регистрирате на следния адрес

Димана Иванова
Повече за инициативите разказва Димана Иванова, координатор на литературни и образователни проекти към Чешки център – София.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор П. Тодоров

Тодор П. Тодоров: За честването на 15 години от създаването на Европейската награда за литература

Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..

публикувано на 28.11.24 в 08:43

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35

"Есенна соната" на Плевенския театър гостува в София

Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...

публикувано на 27.11.24 в 14:34

Пунта: Преосмисляне на границите

Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..

публикувано на 27.11.24 в 13:05

Сатиричният театър с почит към петима големи артисти

90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ.  Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..

публикувано на 27.11.24 в 11:55