Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мика Зайкова:

Колкото е по-бедна една страна, толкова по-социална трябва де е нейната политика

| обновено на 02.10.20 в 13:16
Снимка: Ани Петрова

За увеличение на всички пенсии от началото на следващата година настояват от КНСБ. Водят се  разговори с управляващите най-ниските пенсии с размер до прага на бедност да получат най високо увеличение.

В "Нашият ден" за индексациите на пенсиите говорят макроикономистът Мика Зайкова и преподавателят от УНСС доцент Жеко Милев.

"Пенсиите могат лесно да се изчислят спрямо приноса на всеки към осигурителната система, каза Мика Зайкова.

Прагът на бедността се измерва по критерии на ЕС и той измерва способността на човек да посреща разходите си, но истината е, че колкото е по-бедна една страна, толкова по-социална трябва де е нейната политика.

Няма да е кой знае колко ощетена пенсионната система, ако преизчислим пенсиите - това ще значи едни около 30% увеличение на пенсиите - и тогава ще постигнем онези фамозни 300 лв. минимална пенсия, за които настоява В. Симеонов.

Испания и Италия не са най-богатите страни в ЕС, но са сред най-дълголетните, защото имат най-справедлива социална система.
Справедливата социална система не бива да се свързва пряко с възможностите на бюджета

Трябва да се вдигне максималния пенсионен праг, иначе обричаме хората с високи доходи на ниски пенсии.
Защото какво излиза: млад човек, който работи в ІТ сектора и взема заплата примерно 15 хил. лева, когато тръгне да се пенсионира, ще получава пенсия, изчислена на максимален праг от 3 хил. лв.

Колкото до първия стълб на пенсионно осигуряване, той да се раздели на две - едната част да е държавна пенсия, близка до издръжката за живот, а втората вече да се изчислява според приноса на конкретния човек."

Чейте цялото интервю с Мика Зайкова:


"Със сигурност първият стълб ще остане и ще е задължителен, но според мен трябва да остане и вторият - той ще свали една част от тежестта върху бюджета. Ако хората внасят редовно осигурителните си вноски, ще успеят да получат по-адекватни доходи от тези, които получават днес българските пенсионери, коментира Жеко Милев, по повод цитирано изследване, според което системата с втора пенсия - в която се осигуряват всички, родени след 1959 г., е провал и всеки 100 лева, внесени през 2002 г., през 2020 г.  могат да купят стоки за 80 лв.

Пенсионните системи навсякъде са под натиск, проблемът с пенсионните фондове стои пред Европа от години. Причината е в демографската криза и стареещото население.

При нас е най-видимо, защото ние сме от страните с най-бързо застаряващо население.

Как става така, че човек с 36 години стаж в сферата на медицината през 2002 се е пенсионирал с 320 лв. пенсия, а през 2020 същият служител се пенсионира с 800 лв. Как става това, откъде идва разликата?

Ръстът на средния осигурителен доход расте много през годините. Той беше 100 лв., 50 евро през 2002, сега е 1000 лв.
И се получава, че колкото по-бавно се пенсионира човек, толкова повече пенсия ще вземе.

В момента осигурителните вноски, постъпващи във фонд Пенсии, стигат за едва половината пенсии и този фонд завършва всяка година на дефицит и взема пари от бюджета.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Съдия Марияна Кънчева

Съдия Марияна Кънчева за съдебната практика на Съда на Европейския съюз

Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз.  Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В първото издание на рубриката Марияна..

публикувано на 26.04.24 в 12:20

"Млад благотворител" – конкурс насърчава ученическото добротворчество

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител", която е организатор на конкурса "Млад благотворител", споделя за важността на този инициатива. Вече от седем години конкурсът вдъхновява и обучава учениците от осми до дванадесети клас да бъдат активни и съпричастни към обществото още от млада възраст. Тя посочва, че идеята за конкурса възниква през..

обновено на 26.04.24 в 11:13
Божана Славкова

Божана Славкова, победителката в Mili Dueli: Провокират ме дребни неща

Божана Славкова, победител в най-големия световен поетичен конкурс Mili Dueli, се превърна в първия български автор, спечелил голямата награда с безапелационните 968 точки . Това отличие тя получи за нейния поетичен филм "Дървото с некролозите", създаден съвместно с Денис Стоянов и Денислав Маринов. Божана Славкова се занимава с поезия, кино,..

обновено на 26.04.24 в 10:17

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25