Един от гостите на Литературния фестивал „Пловдив чете“ е представителят на съвременната фламандска литература Кун Петерс. Той запозна пловдивската публика с романа си „Изцелителят“. Романът „Изцелителят“ е носител на престижната награда ЕСИ. Преводът е реализиран с подкрепата на „Литература на Фландрия“ и програма „Творческа Европа“ от талантливата преводачка Анета Данчева-Манолова.
Романът пътешества между епохи, страни, лични истории, религии и култури. Кого и от какво лекува „Изцелителят“? Кой е истинският лечител – професорът психоаналитик Реми в университетския град Льовен, с арсенала си от Фройд до Лакан, или заклинателят Кхуундзи, с прилеповите отвари и зловещи фетиши в сърцето на Африка. Кун Петерс поднася магична, елегантна творба, която деликатно се докосва до дълбоки екзистенциални теми и трудно поддаващи се на описание човешки състояния. Как да се излекуват онези, които таят в себе си скрито наследство от неведоми предци, как да се прогони вината, без значение защо е дошла? И както казва един от героите в книгата: „Ние не току тъй сме тези, които сме“.
Днес (2 октомври 2020 г.) от 17 часа в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ в София ще се състои и столичната премиера на българското издание на романа „Изцелителят“ от белгийския фламандски писател Кун Петерс. Срещата ще бъде с участието на автора.
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg