За втори път фестивал на камерната опера ще се проведе в две софийски зали от 14 октомври. Това са зала „Средец“ и кино „Люмиер“. След успешното първо издание организаторите се осмеляват да предложат отново новите продукции на няколко състава.
Идеята за подобен фестивал е на режисьора Петко Бонев. Патрон на първото издание беше оперният певец и режисьор проф. Павел Герджиков, а сега това е сопранът със световна известност Красимира Стоянова, която се очаква да се включи на концерта на откриването посветен на 250-годишнината на Лудвиг ван Бетовен на 15 октомври. Симфониета, Враца; учебният оперен театър на НУМТИ „Добрин Петков“, Пловдив; Камерна опера Благоевград; мим формация „Жар театър“; музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“, Велико Търново; „Малък оперен театър“ са съставите, които ще представят новата си продукция. На 17 и 18 октомври ще има представления за деца, а вечерите са запазени са спектаклите за големите.
Някои от камерните пиеси се представят за първи път в България. Сценичен вариант ще има и на прочутата пиеса „Вражалец“ на Ст. Л. Костов. Сред творбите привличащи интереса са „Батаклан“ на Офенбах, чиято премиера се състоя съвсем наскоро в Пловдив, както и „Зането“ на Маскани.
Предвиден е и концерт на деца - таланти от Софийското музикално училище „Младост и талант“ на 18.10.
Във вечерта на Бетовен на 15 октомври са включени увертюрата „Леонора 1“, концертната ария „Аh ! perfido“, балетът „Синът на Боговете“ и незавършената опера „Синът на Веста“ на Бетовен и операта „Измаменият младоженец“ на Моцарт.
Съпътстващо събитие е изложба, посветена на художниците Боянка и Радостин Чомакови.
В звуковия файл чуйте подробния разказ на Петко Бонев.
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg