Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Втори фестивал на камерната опера

| обновено на 12.10.20 в 17:30
2
Снимка: @OPERAsmall

За втори път фестивал на камерната опера ще се проведе в две софийски зали от 14 октомври. Това са зала „Средец“ и кино „Люмиер“. След успешното първо издание организаторите се осмеляват да предложат отново новите продукции на няколко състава.

Идеята за подобен фестивал е на режисьора Петко Бонев. Патрон на първото издание беше оперният певец и режисьор проф. Павел Герджиков, а сега това е сопранът със световна известност Красимира Стоянова, която се очаква да се включи на концерта на откриването посветен на 250-годишнината на Лудвиг ван Бетовен на 15 октомври. Симфониета, Враца; учебният оперен театър на НУМТИ „Добрин Петков“, Пловдив; Камерна опера Благоевград; мим формация „Жар театър“; музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“, Велико Търново; „Малък оперен театър“ са съставите, които ще представят новата си продукция. На 17 и 18 октомври ще има представления за деца, а вечерите са запазени са спектаклите за големите.

Някои от камерните пиеси се представят за първи път в България. Сценичен вариант ще има и на прочутата пиеса „Вражалец“ на Ст. Л. Костов. Сред творбите привличащи интереса са „Батаклан“ на Офенбах, чиято премиера се състоя съвсем наскоро в Пловдив, както и „Зането“ на Маскани.

Предвиден е и концерт на деца - таланти от Софийското музикално училище „Младост и талант“ на 18.10.

Във вечерта на Бетовен на 15 октомври са включени увертюрата „Леонора 1“, концертната ария „Аh ! perfido“, балетът „Синът на Боговете“ и незавършената опера „Синът на Веста“ на Бетовен и операта „Измаменият младоженец“ на Моцарт.

Съпътстващо събитие е изложба, посветена на художниците Боянка и Радостин Чомакови.

В звуковия файл чуйте подробния разказ на Петко Бонев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Карло Бергонци и Рената Тебалди

Две оперни легенди в "Дон Карлос" на Верди

В съботната вечер ще си припомним гласовете на Карло Бергонци и Рената Тебалди. La divina Renata я наричаха милионите фенове по света заради уникалните вокални качества – рядко срещано по сила и красота лирико-драматично сопрано. Безукорна техника, която ѝ помага с лекота да преодолява най-виртуозните епизоди, гъвкавост, фантастични отблясъци, мекота и..

публикувано на 28.12.24 в 07:50
Ивайло Маджаров и Светослав Петров

Ивайло Маджаров и фолклора като живот и смисъл

Фолклора – отдавна забравен мит или важен елемент в съвремието ни. Колко младите се интересуват от традицията миналото и родът и до колко това движи бъдещето. Това обсъждаме в разговора ни с народния певец и хореограф Ивайло Маджаров. Преподаването на малки и големи в основаната от него школа за фолклорни вдъхновения "Олга Борисова" описва като своя..

публикувано на 27.12.24 в 08:35

Конрад Хъруиг: Искам да повярвате, че хората гледат на България като страна с нова и модерна музика

Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..

публикувано на 25.12.24 в 17:10
Мирослава Кацарова

Back to the Cinema с Мирослава Кацарова

Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..

публикувано на 25.12.24 в 11:27
Мария Мира Христова, инж. Васил Ботев и Людмила Лазарова с вълшебното

За песента "Копче-топче" или как на Коледа стават чудеса

Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..

публикувано на 25.12.24 в 09:11