Книгата „Квадратурата на кръга“ на американския писател Уилям Сидни Портър, известен с псевдонима си О'Хенри, съдържа непревеждани досега негови разкази. От дванайсетте издадени приживе сборника на О'Хенри е направен подбор, представящ най-доброто от творчеството му. Той е дело на преводачката на книгата Огняна Иванова. На корицата на изданието е портрет на О'Хенри на художника Петър Станимиров. Самото издание е част от колекция „Върхове“.
Майстор на късия разказ с неочакван край, пишещ за живота на обикновените хора в Ню Йорк от края на XIX и началото на XX век. Характерна за разказите му е употребата на сложна фабула, обръщаща се в най-неочакван момент в иронично пресъздаване на обстоятелствата.
Започва да пише като хоби, но скоро това се превръща в негова съдба. Работил като журналист и банков чиновник, писателят е обвинен в злоупотреби и прекарва повече от три години в затвора. Вместо да лежи в килия обаче, управата се възползва от способностите му на отличен фармацевт. За краткия си живот публикува стотици разкази. Произведенията на О'Хенри са с неповторим стил, пълни с хумор, съпричастност и състрадание, с романтика и остроумни коментари. Наричали са го „американският Ги дьо Мопасан“.
Научете повече за книгата от издателя Любен Козарев.
„Първата ми среща с Варненския театър беше, със сигурност, като ученик. Аз съм родом от Варна и съм възпитаник на Музикалното училище, тогава вече нямаше такава политика – да ни водят учителите на театър, но класът се събирахме да ходим на представления. Така започнах да гледам театър. Конкретно представление не си спомням, но гледах да гледам..
Галерия „Литъл Бърд плейс“ представя второто издание на своя успешен проект – Резидентска програма за млади български визуални артисти. Той се организира всяко лято в автентична стара къща в село Лещен и сега експозицията ни среща с изкуството на шестима участници в пленера – Силвия Попова, Атанас Леваков, Албена Петкова, Светли Евгениев,..
„Прáшина“ е тайнствен квартал в центъра на Прага, забравен от прогреса и от Бога. Тук мобилните телефони спират да работят, в квартала няма дори ток. Затова и тийнейджърът Ирка тръгва по улиците му със свито сърце – трябва да занесе храна на възрастния си дядо. Иска да остави багажа и бързо да се върне обратно. Но това, на което се натъква, е извън..
В епизод 416 „Трамвай по желание“ среща своята публика с една от най-значимите фигури в съвременната българска литература и драматургия, писателят Емил Андреев. Едно от най-ярките събития от културния живот в страната тази пролет бе премиерата на филма „Блаженият“, режисиран от Станимир Овчаров по сценарий на Емил Андреев. Въпреки строгите ограничители..
„Парапет за душата“ – тази метафора се появява в не едно и две стихотворения на едноименната нова книга на Елка Няголова… Най-малко в поезията изреченото може да бъде тълкувано буквално, нали тя е изкуство на индиректното, често подсъзнателно внушение, също както и музиката. Трябва да притежаваш слух, който да трепти на същата честота, като словото на..
Каква е връзката между кръвната група и склонността от тежко преболедуване от Covid-19? Имунен отговор след ваксина и след заболяване от коронавирус?..
На 12 април в зала 1 на Националния дворец на културата от 19.30 часа е премиерата на филма „Ханът и империята“. Прожекцията на филма е сред..
Каква грижа и защита проявиха работодателите към своите работници по време на пандемията? Темата коментира в “Нашият ден“ Зорница Русинова ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg