Мюзикълът „Чаплин“ на Държавна опера – Варна гостува тази вечер на софийската публика. Постановката е на Борис Панкин по мюзикъла на Крис Къртис от 2012 година и е премиерна за България.
На сцената оживява историята на великия Чарли Чаплин – как един „малък човек“ тръгва по своя път към световната слава, за да се превърне в достолепния сър Чарлс Спенсър Чаплин, който получава „Оскар“ за цялостно творчество през 1972 година.
В представлението участват 32 актьори, избрани с кастинг. В образа на Чарли Чаплин се превъплъщава актьорът Мариан Бачев. Диригент е Страцимир Павлов, хореограф – Анастасия Неделчева, сценографията е на Константин Гарнизов, автор на костюмите - Розина Макавеева. Всички песни в спектакъла са преведени на български.
Мюзикъла „Чаплин“ можете да гледате на 14 октомври от 19 часа в Зала 1 на НДК, а в „Артефир“ ви срещнахме с режисьора на спектакъла Борис Панкин.
На 3 октомври от 19:30 часа в Националния студентски дом се разиграва премиерата на уникален театрален пърформанс със заглавие "Cookies по Бекет". Този необичаен спектакъл обединява елементи от великата пиеса на Самюел Бекет "Краят на играта" с актьорски движенчески импресии, вдъхновени от тялото и неговото състояние в епохата на безкрайното..
Две списания с творчество за деца се превръщат в хит в началото на 20 век. Това са "Светулка", която излиза от 1904 до 1947 година и "Детска радост" от 1910 до 1947 година. В тях издателите Георги Стоянов на "Светулка" и Христо Хаджиев и Ран Босилек на "Детска радост" срещат читателите с класиците на литературата ни за деца като Елин Пелин, Дора..
Романът "Нощем с белите коне" на Павел Вежинов е равносметка на един човешки живот, но и средоточие на проблеми, разисквани и в предишни произведения на автора за отчуждеността, като интимно състояние на индивида, за стимулиращата роля на любовта и изобщо на духовната взаимност, за уязвимостта на творчеството в едно анормално общество, за..
Софийски университет "Свети Климент Охридски" отбелязва своята 135-годишнина . Откриването на академичната година на 2 октомври 2023 г. е особено вълнуващо събитие за студентите и преподавателите на университета, което традиционно се отбелязва с празнично шествие. В интервю за "Terra култура" Димитър Томов , писател и дългогодишен директор на..
"Бъдете себе си, обичайте и бъдете обичани" – това са посланията в стиховете на поетесата Цветелина Стефанова . Наскоро в Плевен беше представена последната ѝ поетична книга. Какво провокира Цветелина Стефанова да споделя емоциите си в стих и кои са стълбовете в живота, накъде води този път – с поетесата разговаря Ани Костова. Чуйте..
"Пулсът на танца" е първият филм у нас, който разказва за живота на хората, посветили се на спортните танци. Филм със собствена ниша, който цели да..
Всеки първи петък на октомври се отбелязва Световният ден на усмивката, един чудесен повод да се изразим с най-прекрасния жест – усмивката. Инициатор на..
Как руската пропаганда завладява обществата през медиите и политиците. Какъв е опитът на Украйна срещу дезинформацията. Как се разследват военни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg