Творци на съдбата си ли сме или просто следваме предопределението? Родословието ли прави героя или той кове съдбата си, извършвайки безброй подвизи? Каква тежест имат благословията и проклятието в живота? - Тези въпроси по един или друг начин си задаваме до днес, а рамката на разсъжденията ни е оформена от античните митове. Историите за Язон и Херакъл, Нарцис и Едип са заложени в културното ни ДНК и определят начина ни на мислене, независимо дали си даваме сметка за това.
Всички тези въпроси вълнуват освен нас блестящия Стивън Фрай, в "Герои" - естествено продължение на "Митове", в които той интерпретира гръцките митове за съдването на света, боговете и техните взаимоотношения.
В "Герои" Фрай навлиза в човешкия свят и разказва историите, които познаваме от безброй интерпретации, било в ренесансовата живопис, било в хиловудското кино.
Фрай майсторски улавя способността на митовете да се реактуализират във всяка епоха и да ни помагат да си обясняваме ситуации около нас. С разбиране и усет за мярка той пресъздава психологическия портрет на героите и отношенията им с боговете и предопределението.
Освен с огромна ерудиция и дълбоки познания, Фрай е надарен с дарбата да ги споделя с нас, под формата на интригуваща игра и диалог, който обогатява личния ни културен багаж. Искрящият хумор и типично британския усет за гротеска оживяват диалозите в книгата, носейки нещо от духа на Бърнард Шоу, Оскар Уайлд и Удхаус.
Най-сетне по интригуващ начин разказва етимологията на отделни понятия и техния смисъл.
Всичко това превръща "Герои" в ярко четиво, познавателно, интригуващо и завладяващо поне колкото "Игра на тронове" и "Властелинът на пръстените".
Чуйте разговора на Дарина Маринова с Боряна Джанабетска - издател и преводач на книгата:
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..
В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..
Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg