В залата на „Националната музикална академия проф. Панчо Владигеров“ на 23 октомври от 18 часа ще се състои премиера на новата книга на проф. д-р Боряна Ламбрева „Камерният свят на Павел Герджиков“. Това е изключителен жест на колегиалност от страна на Боряна Ламрева към колега, с когото тя в действителност не е работила.
Интересът към камерното творчество на Павел Герджиков се събужда по време на подготовката на предишната ѝ книга посветена на „Българската солова песен“, в която
заедно с много други теми тя се спира на партньорствата между Лиляна Барева и Петър Щабеков, Павел Герджиков и Вера Баева, Мати Пинкас и Елена Миндизова, Благовеста Карнобатлова-Добрева и Елена Миндизова. Дискографията на Павел Герджиков е много богата и много от записите му са издадени и на компакт диск. Специално място в нея заема камерната песен, а още по-важно място е отредено на песните на българските композитори като Панчо Владигеров, Любомир Пипков, Димитър Сагаев, Александър Йосифов. Във фонотеката на радиото се пазят много песни, в които Павел Герджиков е съпровождан както от Вера Баева, така и от други изявени пианист като Люба Обретенова, Петър Щабеков, Светла Протич, Елена Миндизова, Евгения Симеонова, Майер Франк, Владислав Костов, Йовчо Крушев. Но някои от песенните цикли са записани със самите композитори – Любомир Пипков, Панчо Владигеров, Александър Йосифов.
След софийското представяне книгата ще бъде промотирана и в Русе на 27 октомври. Поканата е от страна на ръководството на Русенската опера – театърът където самият Павел Герджиков е гостувал и като оперен певец и като режисьор.
Книгата може да бъде намерена в книжарницата на съюза на българските композитори, в библиотеката на музикалната академия. Освен това ще бъде предоставена в библиотеките на музикални училища в цялата страна.
Името на Боряна Ламбрева е известно не само като преподавател в Музикалната академия, но и като изявен пианист-акомпанятор на много оперни певци. От много години тя работи с младите певци в майсторските класове на Райна Кабаиванска, Анна Томова-Синтова, Красимира Стоянова. В последните години тя представи великолепни камерни вечери в партньорство с Цветана Бандаловска и Марияна Панова, както и с Красимира Стоянова. Боряна Ламбрева е ученичка на Гина Таскова в Пловдивското музикално училище и на проф. Милена Моллова в Националната музикална академия в София, където в момента е преподавател по камерно пеене.
В звуковия файл може да чуете разговора с проф. Боряна Ламбрева.
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg