Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църквата "Свети Димитър" в Паталеница

Наричат я втората Боянска църква или "перлата на Паталеница". Един от най-значимите средновековни паметници на културата в България е църквата “Свети Димитър” (1090-1091) в с. Паталеница, Пазарджишко. Изградена е в периода XI-XII век и е една от малкото добре запазени кръстокуполни базилики. Стенописите ѝ носят ярко изразени ренесансови белези. На Димитровден е храмовият празник. 

Любопитна е легендата, свързана с храма – той е бил заровен в земята, когато османците нахлули в християнските земи. Възможно е да са поискали църквата да бъде разрушена, но българите намерили решение и я покрили с пръст. Така тя останала непокътната. Според една версия, овчарче, което си пасе овцете, разравя с гегата си стърчащ от земята метален кръст и така в средата на XIX век църквата е открита наново.

За историята на църквата и как отбелязват в Пазарджик празника на 930-годишния храм „Свети Димитър“ разказва журналистът Павел Гълъбов в "Нашият ден":

"Съхранени са много малко от истинските стенописи, които са на 930 години минимум, защото голяма част от тях са били изкъртени още при разкриването на църквата. Хората тогава решават да си направят нови стенописи, боядисват храма в синьо... Чак след време учените разбират, че това е много ценна църква и решават да се възстанови оригиналът. Това става с кипърски дарителски фонд, който поема голяма част от реставрацията на църквата.

Според легендата самата църква е построена от дука на Филипопол Григорий Куркоа – през византийскто управление на България. Изкуствоведът Любен Домозетски изказва мнение, че църквата "Свети Димитър" е свързана с Баткунската крепост – вероятно е била храмът на войните."

Павел Гълъбов разясни, че църквата не е на музея – в България са останали 4 подобни църкви от XI-XII век – в Кюстендил, в Паталеница, в Земенския манастир и в гр. Рила. В Паталеница църквата не е на Общината, нито на Музея... и затова местните хора се грижат за нея. Има фейсбук група, телефон. Хората от читалището се грижат доброволно.

Баткунската крепост е била главният град за цялата Пазарджишка област през Средновековието. Група от ентусиасти, живеещи в село Паталеница, което през 1955 година се обединява с близкото Баткун, са решили да насочат общественото внимание към древната крепост Баткун, която е в окаяно състояние – чуйте разказа на Павел Гълъбов в звуковия файл.

Снимки - Фейсбук група Средновековна църква "Свети Димитър"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45