Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неизбежните часове на Долорес Дилова

Не е важно само изображението, а внушението – казва художничката

Долорес Дилова представя около 50 картини, излезли от ателието ѝ в последните 2-3 години, в изложбата „Неизбежни часове“ – живопис в изложбения център "Шипка" 6, София. „Неизбежните часове“ на работа идват след срещи с природата, с обсебващи места, които са ѝ въздействали така силно, че е невъзможно да не изрази това въздействие.

Всяка една история има ново начало в картините, местата заживяват нов живот в тях, отвъд реалността. Те променят художничката наблюдател, а една промяна не остава статична, води до други промени, влияе, рефлектира в работите, в състоянията, изразени в нейната живопис.

Долорес Дилова се вълнува как понякога на пръв поглед случайното неизбежно води в нови посоки. Всичко е било и ще бъде верига от неизбежни връзки, последователни натрупвания, на които тя придава нов смисъл.

"Неизбежни са часовете в ателието. Аз съм от художниците, които си изкарват изцяло времето в ателието, ако не съм сред природата. Вярна съм на себе си. За мен е важно откровението и да не се повтарям. Изразявам това, което е около мене, обаче търся в картината да има и още нещо, но съм далеч от натурните пейзажи... Не е важно само изображението, а внушението." – казва Долорес Дилова. 

Нейното творческо кредо е искреност и откровеност, без специални концепции и извън теченията и определенията за модерност да върви по своя път. Това, което я владее, е цветът – дълбочината му, нюансите, ролята му в предаването на лично внушение за мястото, за преживявания и срещи.

Последно нарисуваните картини са рефлексия от дългоочаквано, но несбъднато пътуване, един поглед през завесата на ограниченията.

Изложбата може да бъде разгледана до 10 ноември 2020 г.

Снимки Антонио Георгиев-Хаджихристовъ

Долорес Дилова е родена през 1960 г. в Плевен. Рисува от седемгодишна и на тази възраст става носител на награда от конкурс за детски рисунки в Италия с председател на журито Хенри Мур. Долорес Дилова завършва Художествената академия – София, специалност “Живопис” при проф. Иван Кирков. Участвала е в изложби в Австрия, Франция, САЩ, Русия, Англия, Гърция, Италия, Унгария и др. Самостоятелни изложби: София, Париж, Канзас сити (САЩ), Аоста (Италия), Драма (Гърция), Берлин, Амстердам, Лондон (2009), Москва (2009), Хангджоу, Китай (2014), Белград (2017), и др. Долорес Дилова е носител на Първа награда в конкурса “Млад живописец” 1987 г. и Наградата на конкурса “Човекът и морето” 1988 г., Голямата награда на СБХ на Биенале на малката форма, 2008 г., Голямата награда за живопис на Бианале “Приятели на морето”, Бургас 2014. Предоставила е авторско право на нейни картини в имение в Портланд, САЩ, за заснемане на холивудския филм “Картината” (The Picture) с участието на Никълъс Кейдж. Избрана е в албум „50 жени художнички в българската живопис за периода XIX-XX век“, спонсорирана от руския княз Никита Лобанов-Ростовски.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Невъзможните разговори" – 14-о издание на ACT Фестивала за свободен театър

14-ото издание на ACT Фестивала за свободен театър тази година ще се проведе между 14 и 20 октомври под мотото "Невъзможните разговори" . На 14 октомври от 18.30 часа , вместо с театър, фестивалът ще стартира с дискусията "Невъзможните разговори", чиято тема е посветена на изданието. Организаторите споделят, че: "Невъзможни са разговорите,..

публикувано на 12.10.24 в 08:15
Катерина Бусел

Катерина Бусел: Тангото ни помага да се чувстваме живи по време на война

Как се танцува социално аржентинско танго по време на война? Защо двама души от Киев не спират да преподават, въпреки въздушните атаки всеки ден в украинската столица, и как "тангообщността" в града помага за сражаващите се на фронта – коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Бусел и Антоний Мат , учители по аржентинско танго в..

публикувано на 11.10.24 в 16:05

Клетите създания на Алистър Грей

Наричат го "Патриарх на шотландския съвременен ренесанс" в литературата на Британските острови. Алистър Грей (1934-2019) е писател и художник, който сам илюстрира книгите си.  През голяма част от своя живот той пише романа "Ланарк: Живот в четири книги"(1981), който у нас излиза през 2002 година.  Романът му "Клети създания" беше публикуван..

публикувано на 11.10.24 в 13:27

Фаталисти ли сте?

В редакция "Хумор и сатира" не сме фанатични фаталисти, но дойде ли 13-и, не го подминаваме без грам уважение, както ще се уверите в  неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на тринайстия ден от месеца имат заглавия с 13..

публикувано на 11.10.24 в 13:14
Христина Дечева и скулптурите ѝ от хартия и метал

Хартиени скулптури ни канят да влезем в "Градски разговори"

До 28 октомври в парка до РЦСИ "Топлоцентрала" стоят скулптурите от хартия и метал на Христина Дечева с общо заглавие "Градски разговори". Това е наградената инсталация след конкурса на София хартиен арт фест и РЦСИ "Топлоцентрала" за изкуство в градска среда. Оприличавана на приказни къщички и едновременно с това на фантастични животни,..

публикувано на 11.10.24 в 12:30