Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дейвид Славчев за Видинския театър

| обновено на 30.10.20 в 08:49
Снимка: Радио ВИДИН

Първото театрално представление в България е изнесено на 30 октомври 1849 г. във Видин от унгарските емигранти, пребиваващи в града след разгрома на национално-демократичната революция от 1948-1949. Какво се случва с театралното изкуство сега в този крайдунавски град? Дейвид Славчев, директор на Видинския драматичен театър „Владимир Трандафилов“, разказва в "Нашият ден":

Историята

"Сградата на театъра е прекрасна. Най-интересното е, че навремето пиесите са се играли в читалищата, а тази сграда е първата, построена за целите на театъра в България. Била е със стъклен покрив, тъй като тогава светлина от прожектори не е имало. Наскоро се направи един сериозен ремонт на сграда – възстанови се автентичния ѝ вид. Ние се обърнахме към обществото, за да можем да направим възпоменателен надпис. И трябва да пише, че това е театър. А един хубав скъп надпис, какъвто заслужава тази сграда, струва много пари.  През 1891 г. хората са събрали пари и са построили тази сграда. Да вярно е, че се обезлюдява, но сега хората са повече от тогава и са по-богати."

Пандемията

"Пандемията виси като дамоклев меч не само пред нас. Ето, в София се затвориха театри, спряха да работят, защото има доста заразени. Засега ние нямаме такъв случай. Работим усилено – репетираме, възстановяваме една комедия на Дарио Фо "Време за мъже", от 9 ноември започваме "На четири уши" на Питър Шафър. Очакват ни доста неща, ако ни пощади този коварен вирус."

Репертоар

"Извънстоличен театър няма шанса да играе едно представление повече от 10 пъти в града си. Ние гостуваме в близки и далечни градове, неотдавна бяхме в София. А при нас гостуват театри и частни трупи – като навсякъде. Играе се, но хората сега са притеснени заради закритите пространства. Нямаме представа дали ще дойде достатъчно публика. Когато си у дома и салонът е пълен 1/3, е поносимо, но когато си далече, сметка не излиза."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътни съвети за домошари

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..

публикувано на 29.11.24 в 16:30
Христо Мухтанов

Христо Мухтанов и полюсът на живота

Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мистериите на нашето съвремие, побрани в книга

Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45