Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Философията според Гомбрович

Витолд Гомбрович (1904 – 1969)
Снимка: culture.pl

Както разказва в предговора италианският писател и полонист Франческо М. Каталучо, „Лекции по философия в рамките на шест часа и четвърт“ спасяват живота на Витолд Гомбрович (1904 – 1969). Измъчван от белодробно заболяване, той е бил готов на самоубийство. Лекциите, изнесени пред съпругата му Мари Рита Лаброс и Доминик дьо Ру, му помагат да преживее последните месеци от живота си. Това са по-скоро записки върху важни за Гомбрович философи и идеите им. В подробния предговор към тях Каталучо пише: 

„Иронията е типична за подхода на Гомбрович към философията. Такъв е общият тон на „Лекции по философия в рамките на шест часа и четвърт“ („Четвърт час посвещавам на марксизма“). Гомбрович приковава на позорния стълб философията, която е станала, подобно на литературата, монопол на „академичните хора“. Независимо от това той смята литературата за по-висша от философията и науката, защото тя е гласът на човека от плът и кръв, тя е индивидуален глас. Философията е игра на форми, систематизация. Тя не обслужва живота. Далеко е от него, не е „еротична“: „Не вярвам в нееротичната философия. Нямам доверие на мисленето, освободило се от плътта...“

Книгата е в превод на Тодорка Минева от френски език, а редактор е д-р Катерина Кокинова, която в едно свое интервю за сп. „Тоест“ казва пред Марин Бодаков: „Езиково Гомбрович сякаш стои най-близо до Бруно Шулц, а философски – до Виткаци (неслучайно са наречени тримата мускетари на междувоенната литература). Важна е и позицията му в линията на полската драматургия от втората половина на ХХ в. с Ружевич и Мрожек. И всъщност това обяснява защо тъкмо с пиесите си Гомбрович става най-разпознаваем в световен контекст. Неговата „Ивона, принцесата на Бургунда“ е най-изпълняваната му драма и му носи повече слава от романите му. (...) 

„Лекциите“ са интересни тъкмо като ключ към мисленето му и не може да се очаква да бъдат вход към философията за незапознати с първичните текстове (които самият Гомбрович познава посредством различни преводи). Този кратък пътеводител из философската мисъл може да бъде ценен за прочита на творчеството на Гомбрович през призмата на интерпретацията му на Кант, Хегел, Хайдегер и др. и това у тях, което е ценил и надградил. Лекциите хвърлят светлина върху въпросите защо човешкото предназначение според Гомбрович е болката и страданието и изобщо как той мисли действителността – и художествената, и обективната реалност.“

Повече за ексцентричния Гомбрович и неговите „Лекции по философия в рамките на шест часа и четвърт“ ще научите от д-р Катерина Кокинова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Райко Гърлич ще получи Наградата на София на 29-ия Международен София филм фест

Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..

публикувано на 05.02.25 в 18:32

Силата да бъдеш "Чист"

Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..

публикувано на 05.02.25 в 17:30
Националните награди за сценични изкуства –

Христо Мутафчиев: Младите настъпват в българския театър

Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: ·  Мак Маринов  за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..

публикувано на 05.02.25 в 15:20
Любен Гройс

Неповторимият Любен Гройс – магьосник за актьорите

Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите. Поставял е Шекспир, Молиер, Ибсен, Йовков, Страшимиров. Човек с много лица – на режисьор, поет, драматург, преводач, изследовател, критик, писател на театрални анализи, разкази и портрети на актьори...

публикувано на 05.02.25 в 14:47

"Ноти от мелодията на живота" събира истории за известни личности

За Ваньо Стоилов, кореспондент на в. "24 часа" от Стара Загора, това е трета поредна книга. Този път историите му препращат и към популярното предаване на БНР "Спорт и музика", но и към дейци на културата: ранни спомени за Елисавета Багряна, памет за Маргарита Димитрова, поглед отблизо към  Анна Томова-Синтова, Веселина Кацарова, Ваня Цветкова,  Емил..

публикувано на 05.02.25 в 11:27