Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ден на Инспекцията по труда

Снимка: БГНЕС

В Деня на Инспекцията по труда – каква е защитата на правата и здравето на работещите в условията на извънредно положение заради пандемия. Кои са най-често срещаните казуси в тази ситуация? 

Дина Христова от Главната инспекция по труда разказа в "Нашият ден":

"Защита е каквато винаги е била. Инспекторите по труда продължават да вършат задълженията си, съгласно своите правомощия, останаха на първа линия и са готови да реагират и да отговорят на всеки сигнал, който достигне до нас. Продължават да се извършват и предварително планирани проверки в икономически дейности, които нашите анализи показват, че са по-рискови по отношение на трудовото законодателство."

Най-чести казуси по време на пандемия

"Излизането в неплатен отпуск – може ли служителят/работникът да бъде принуден да излезе в неплаен отпуск? Няма начин работодателят да задължи работника да излезе в неплатен отпуск. Неплатеният отпуск е казус, в който трябва да има искане от работника – т.е. той да е активната страна. Иначе би било нарушение на законодателството

Какво се случва с правата и заплащането на работника, когато е контактен с болен от коронавирус и принудително трябва да остане у дома 10 дни? Дина Христова посъветва, установено от практиката: "Би могло да се създаде график, при който, при спазване на трудовото законодателство, при задължителни междудневни и седмични почивки, да се създадат екипи, които да работят по начин, който би могъл да им осигури 10 безконтактни дни. Това ще минимизира риска всички работници да се окажат контактни по едно и също време."

Чуйте още подробности в звуковия файл.

На 3 ноември е професионалният празник на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“. На този ден през 1907 година с указ на княз Фердинанд I е обнародван Закон за инспектората по труда. С този държавнически акт се поставя основата на институцията Инспекция по труда в България. Първият български закон в областта на безопасността и хигиената на труда е приет през 1917 година. През 1949 година България ратифицира Конвенция 81 на Международната организация на труда от 1947 година за Инспекцията по труда. През 1951 година контролните функции по безопасност и здраве при работа се делегират на обществена организация – Българските профсъюзи и контролната структура се инкорпорира в структурата на синдикатите. През 1991 г. е създадена Държавна инспекция по труда към Министерството на труда и социалната политика. През 1992 година със Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда държавата възвръща контролните си функции по безопасност и здраве при работа като възлага тази дейност на  Държавната инспекция по труда, която през същата година е преобразувана в Главна инспекция по труда, а от 2000 – та година  – в Изпълнителна агенция “Главна инспекция по труда” (ИА “ГИТ”) към министъра на труда и социалната политика.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната ни и я правят разпознаваема в световното културно..

обновено на 14.11.24 в 13:18
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Патриотизмът не е обличането в носия, а нещо много по-дълбоко

Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието, родолюбието и политическата реалност в ефира на "Нашият ден". Разговорът започна с обсъждането на новината за идеята за въвеждането на иновативен предмет по родолюбие в българските училища в чужбина, а на..

публикувано на 14.11.24 в 12:23
проф. Амелия Личева

Функционална грамотност и литература: Какво не достига на българските ученици?

В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и декан на Факултета по славянски филологии на Софийския университет, разгледа необходимостта от промени в програмите по литература и въвеждането на нови предмети в българските училища в чужбина и..

публикувано на 14.11.24 в 10:24

Театралната магия на нощта завладява 13 български града

Европейската нощ на театрите е събитие, което надхвърля езикови, религиозни и етнически бариери, като представя театралното изкуство в цялото му многообразие и дълбочина. Мотото на инициативата е създаване и показване на качествено театрално изкуство без граници – събитие, което обединява всички, които са свързани с театъра и сценичните изкуства...

публикувано на 14.11.24 в 08:59