На 15 октомври гост солист на Софийската филхармония беше виолончелистката Камий Тома, която под диригентството на Найден Тодоров изпълни концерта на Роберт Шуман.
Тя пристигна в България заедно с виолончелото си „Старадивариус - Фойерман“ от 1730. Това е едно от най-добрите виолончели в света, както и най-известното. На него са свирили Огюст Франком за когото Шопен е написал своята соната, Емануел Фойерман, Алдо Паризо, Стивън Исерлис. Предоставено ѝ е от музикалната фондация „Нипон“.
Пътят на Камий Тома тепърва започва. Има вече няколко престижни награди – през 2014 г. тя е избрана за изгряваща звезда във „Виктоар дьо ла мюзик“, на следващата година албумът ѝ „Риминисценции“ печели наградата „Ехо класик“. Тя казва, че сама е избрала инструментът на който да свири.
„Семейството ми е много музикално. Майка ми свири на пиано, сестра ми на цигулка и на четири години поисках и аз да свиря. Слушахме дискове. Първата ми реакция беше към звука на виолончелото и казах, че искам да свиря на този инструмент.“ Спомня си, че краката ѝ не опирали до пода и се налагало да слагат книги, за да стъпи на тях.
Двамата ѝ любими музиканти са били Жаклин Дю Пре и Мстислав Ростропович. „Това са моите два идола и вдъхновители, заради страстта и пламъка, който влагат в изпълненията си, както и всеотдайността в интерпретациите им, сякаш могат да умрат за всяка нота и за мен това е точното търсене на музиканта. Днес вече не слушам други виолончелисти, защото се старая да не се влияя от техните изпълнения“ – споделя Камий.
Как се чувства с оркестъра, с който свири за първи път чуйте в звуковия файл.
"Ако си почивам, ръждясвам" – това е мотото, което световноизвестният музикант, певец, артист, диригент, музикален ръководител, ментор Пласидо Доминго следва вече повече от шест десетилетия. На 21 януари той навърши 80 години. „И за баските, и за арагонците се твърди, че са упорити, твърдоглави“, казва Доминго. „Това е полезно наследство за всеки, който..
През месец януари 2021 г. по повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" прави среща с лица и гласове от програмата. Елинка Величкова , отговорен музикален редактор в програма „Христо Ботев“, е Главен герой. Сякаш музиката е нейният живот. Тя винаги е била разпознаваема от слушателите. "Родителите ми не са..
Какво би бил един юбилей, ако не бъде отбелязан подобаващо с много музика и приятни изненади. На 22 януари 2021 г. екипът на предаването „Музикалните вечери“ има възможността първи да отбележи празника по повод 80-годишния юбилей на композитора, педагога, общественика и дългогодишен ректор на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ проф. Георги Костов. Роден на 21..
Албума „Монкестра изпълнява музиката на Джон Бизли“ (MONK’estra Plays John Beasley) ви представя „Джаз клуб“ на 21 януари, от 23 часа. Трета, поредна силна продукция на биг бенда, в чието наименование е вплетено името на легендарния джаз пианист Телониъс Монк. При писателите, знайно е, важи правилото за втората книга, особено, когато авторът е..
Музикалните продуценти Лили Николова и Георги Еленков избраха камерна инструментална и вокална музика записана в Първо студио на БНР, която ще има премиерата си в „Метроном“ на 21 януари от 19.30 часа. В края на миналата година се осъществи студиен вариант на Пет миниатюри от Александър Христов – дългогодишен фолклорен специалист, посветил каузата си..
„Гласът на времето“ е новото коментарно предаване за култура, история и философия на програма „Христо Ботев“ на БНР. То ще се излъчва всяка неделя от 9.30..
Филмовата общност в България настоява за спиране на процедурата по приемане на Закона за филмовата индустрия. В парламента е внесено становище от Асоциацията..
Какво е бъдещето на достъпа с въжени линии до Витоша? Какво се предвижда, какво може да бъде променено и с какво може да бъде улеснен достъпът до планината?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg