Каква беше ролята на медиите и социалните мрежи за изборните резултати в САЩ от гледна точка на кибератаки, сигурност, бунтове, които има опасност да избухнат, ако Доналд Тръмп оспори резултатите или прекрати броенето? Научи ли си урока Америка през четирите години на Доналд Тръмп като президент? Красимир Гаджоков, консултант по информационна сигурност в канадска комуникационна компания и създател на сайта „Медийно око“, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“:
„Не, въобще не го е научила. Твърде много хора продължават да вярват твърде много на социалните мрежи и някакви „факти или доказателства“ с абсолютно неизяснен произход. Като се има предвид и колко американци отново гласуваха за Тръмп, въобще не мисля, че са си взели поука. Според мен, те гласуват за него, защото реагират чисто емоционално. Просто по някакъв начин харесват личността му и игнорират всичко фактологично, което не пасва с техния избор. Не ги интересува дали нещата, които говори са реални. Включително намират абсолютно измислени уебсайтове, никому неизвестни „източници на информация“, които да потвърдят техните вярвани и доверието им в него. За тях той по някакъв начин олицетворява самите тях. Може би го харесват, защото той имитира някаква съмнителна решителност, но той добре гради този образ, може би на някои им харесва, че той лъже, просто, защото те лъжат... тоест, го харесват, защото намират нещо сходно между себе си и него.“
Намесата на Русия през 2016 и сега
„И сега има съмнения за намеса отвън. Една от атаките беше през синът на Байдън, който беше в борда на директорите в украйнска компания. Но това бяха абсолютни лъжи, без никакви факти и доказателства. Тези лъжи бяха тиражирани не от друг, а от Джулиани, бившия адвокат на Тръмп и така и не бяха представени нито на съда, нито на медиите, които ги поискаха. Никаква верига на доказателствата не беше представена. Да не говорим за имейлите, които през 2016 атакуваха Хилари Клинтън. Ами за тези 4 години управление на Тръмп, се доказа, че негови сътрудници също са използвали частни имейл сървъри. Но това не предизвика никакъв скандал.
Сега през септември месец, „Майкрософт“ излезе с един доклад, че няколко групи са се опитали да хакнат тази президентска кампания. Доста по-неуспешно, но все пак ирански хакери са направили повече от 2800 опита да хакнат президентската кампания още през октомври 2019 година. През юни тази година пак ирански, но и китайски групи са се опитали да хакнат и кампанията на Тръмп, и тази на Байдън. А руските хакерски групи предимно са се опитвали да саботират кампанията на Байдън. Руските хакери директно са атакували консултанти на президентската кампанията.“
Целта на подвеждащите туитове на Тръмп
„Неговата цел е само една – да всее такова съмнение и несигурност в избирателния процес, че дори и другият опонент да спечели изборите съвсем очевидно, това да предизвика някакво несъгласие и вълнение в държавната администрация, а и в цялата държава. Но това, което Тръмп направи не е учудващо. Той заяви много отдавна, че не иска гласуване по пощата, защото изборите няма да бъдат честни. Но не представи никакви доказателства за това си твърдение. Както и желанието му да спре броенето на гласове, след края на изборите. Но това е абсурдно, защото всеки щат си има свой регламент за броенето – кога и как да става.
Доказано е, че Тръмп изрича средно между 15-16 лъжи и заблуди на ден. Това 20 000 лъжи за 4 години, които са описани и доказани с факти. Това е абсурдно за един президент... И не случайно фейсбук и туитер брандираха постовете му от изборната нощ, а и след това като подвеждаща или невярна информация.“
Големите телевизии прекъснаха излъчването на речта на Тръмп
„Големите медии прекъснаха излъчването на речта му, защото Тръм прекрачи границата на изказвания на фрапантни менения и абсолютни лъжи по отношение броенето на бюлетините, след края на изборния ден. И много правилно направиха тези медии, защото неговата реч събужда недоверие към изборите и създава в обществото отрицателни настроения, които може да прераснат в сблъсъци и сериозни проблеми за САЩ. Говорим за човешки животи все пак.“
Биха ли постъпили по сходен начин българските медии
„В България медии да прекъснат излъчването на речта на президент или министър-председател никога не може да се случи, защото медиите са се нагодили към управляващата партия ГЕРБ и коалиционните ѝ партньори. Освен това много медии са финансирани именно от тези управляващи. Как ще спрат речите им? Да не говорим, че ги е страх главният прокурор да не им парти някоя проверка за някакви измислици или ще арестува някой от тях съвсем произволно. Защото това прави прокуратурата в последно време – арестува произволно и профилактично и не ѝ пука, че обвиненията после ще паднат. Просто държи хората в ареста, за да ги сплаши.“За фарса и победата на гражданското общество – коментар в "Terra Култура" на политолога Ивайло Динев . Повод за разговора е равносметката, че четири поколения на Прехода със своето крайно недоволство излизаха на улиците, за да предизвикат политическа и обществена промяна. Годините на големите граждански протести са 1990-та, 1997-ма, 2013-та..
Няма как да не сте чули по радиото, че в Конституционния съд са подадени две жалби от политически сили във връзка с нарушения на изборите (българските, да не стане някоя международна грешка!), които тъкмо отминаха, дето има една дума, още са топли. В неделя от 19 часа в "Голямата къща на смешните хора" бистрихме тази ситуация. Понеже сме хора..
Берлин може да се окаже онова огледало на Европа, към което е добре да поглеждаме и днес. Нека опитаме да си представим какво ще отразява това огледало след години. Архивите оживяват в "Terra Култура". След Берлинската стена, 35 години по-късно, слушаме откъси от три речи на важни личности – Джон Кенеди през 1963 г., Вили Бранд през 1989 г...
Село Ковачица се намира в община Лом и в него живеят около хиляда човека. На 4 километра от селото е брега на река Дунав. Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района на селото се заселили бежанци от Чипровци. Те се спуснали с лодки и салове по река Тимок, а след това по течението на Дунава и се установили на брега..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от..
Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg