Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дмитрий Шостакович – Последните вокални цикли

Снимка: symphonyofthevines.org

В 1974 г. Шостакович завършва Сюита за бас и пиано по стихове на Микеланджело. В поезията на великия ренесансов творец той търси и намира отговори на различни възгледи за смисъла на живота, за творчеството, за любовта. Това е нещо като лична изповед на един бурен, изпълнен с напрежение и разочарования живот. Фрагменти от цикъла ще звучат в изпълнение на Евгений Нестеренко, за когото е създаден.

По-малко от година преди смъртта си Шостакович създава и последния си вокален цикъл – „Четири стихотворения на капитан Лебядкин“. Опусът е 146, изпълнението е на 11 май 1975 г. – това е последната премиера на Шостакович. Текстовете са от романа на Достоевски „Бесове“ , алегория на възможни катастрофални последици от политическия и морален нихилизъм в Русия от втората половина на 19 век. Лебядкин, един от героите на романа, е типичен руски графоман, който не само пише, но и тормози ближните си с четене на своята поезия – по думите на Достоевски, изграждана в различна степен на неумение. Гротескно-сатиричният стил на Достоевски намира изключителен отклик в светоусещането на Шостакович.

Цикълът ще прозвучи по програма „Христо Ботев“ на 12 ноември от 14.30 часа в изпълнение на Сергей Лейферкус с Руски филхармоничен оркестър, диригент – Томас Зандерлинг. Оркестрацията е на ученика на Шостакович, Борис Тишченко.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05