Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дигитална платформа описва България през XX век

"Български визуален архив" (БВА) представя платформата visualarchive.bg, която разказва за България през XX век чрез дигитален архив за свободно разглеждане и сваляне на снимки с уредени авторски права. Целта на онлайн пространството е да се възбудят интересът и дискусиите на публиката относно българските обичаи, традиции, спомени, архитектура, хора и история, както и на общност от дарители на фотографски материал по тези теми. Платформата ще бъде представена онлайн на 13 ноември. 

Дигиталният архив представлява платформа, която съдържа изцяло дарена и намерена фотография. Стреми се да създаде общност от дарители, както и да възбуди интереса на публиката към разглеждане, дискутиране и коментиране с цел добавяне на съдържание към снимките, които да описват България през XX в. – обичаите, традициите, спомените, архитектурата, хората и историята. В основата е изграждането на дигитален архив за свободно разглеждане и сваляне на снимки, абсолютно безплатно с уредени авторски права под лиценза на Creative Commons 4.

Тихомир Стоянов (ръководител на платформата) разказва как, заедно с Йохана Траянова (редактор и комуникация с публиката) и Даниел Маджаров (интерфейс дизайн), са решили да стартират проекта. Какво ги е вдъхновило и защо съществуването му е важно за българската публика. Как функционира сайтът, какви са методите за визуално обогатяване и добавяне на съдържание.

Като за начало сайтът стартира с няколко хиляди снимки от: Imaginary Archive, Камен Карковски, Милена Николова/ Панайот Бърнев, Антон Донев, Климент Тренков. Датирането и описването на първите снимки в платформата са благодарение на дарителите и с помощта на доброволческа програма към Timeheroes, в която активно се включват Галина Бояджиева, Елена Машева-Илиева, Биляна Паланкасова, Катрина Колева.

Движещо звено на проекта са неговите дарители и публика. Проектът се реализира с подкрепата на Столична програма “Култура” 2019 г.

Разходка из снимките, които ни показват България на ХХ век – разговор с Тихомир Стоянов от платформата „Български визуален архив“.

Тихомир Стоянов е основател на Imaginary Archive, български архив от намерена фотография. Съосновател на платформата за фотокниги ПУК! Има няколко самостоятелни и групови изложби. През: 2017 г. “Bring Your Own Paper”/ 2018 г. „Семейство Стоянови”/ 2018 г. SKIP INTRO/ 2019 г. „Формата на времето”/ 2019 г. Охолен Живот/ 2019 г. Година от бъдещето.
Снимки – visualarchive.bg




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53