Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мистериите на софийските катакомби, разказани от първата къща на ужасите у нас

| обновено на 12.11.20 в 17:58
Снимка: horrorhousebulgaria

„Убийствен пъзел“, „Къщата на восъка“, „Предизвестена смърт“, „Последен изход“, „Писък“ и… спираме дотук, защото изреждането на хорър филми може да се превърне в списък без край. Общото между всички тях не е тази констатация обаче, а страхът, който насаждат у човека. Ужасът от неизвестното, от нечовешкото, но и от всяка човешка фобия, дори от най-абсурдната. И най-вече – ужасът да се изправиш срещу личните си страхове. В това, разбира се, има и тръпка. Да усетиш прилива на покачващия се в теб адреналин, да се сблъскаш с непознатото и да го победиш, да надвиеш страха и да останеш жив.

На тази тръпка разчита и първата къща на ужасите у нас. Тя ще отвори врати на фаталния петък 13-и, за да потопи в мистерията на софийските подземни тунели онези, в чиято личностна битка ще надделее не страхът, а любопитството.

Под столичните улици се простират 240-километрови тъмни подземия. Бомбоубежища, бункери, тунели, използавани за логистика, складове и секретни лаборатории крият местириите на София. Общината поддържа някои от тях, но повечето са изоставени или затрупани и за тях от години всички предпочитата да мълчат. Докато не настъпва ден, в който едно от тези подземия припомня за съществуването си.

Неотдавна в стар военен блок в центъра на София, под чиито основи легендата гласи, че се крие лаборатория за биологични опити с хора от зората на социализма, се случва нещо страховито. При профилактика на водопроводната инсталация са открити странни артефакти и зазидана вентилационна шахта. Скоро след това млад човек, живеещ в същия блок, изчезва безследно. Намерен е единствено странен отвор на мястото на зида.

Истина ли е това? И ако е – какво точно се е случило?

Създателите на единствената до този момент къща на ужасите в България – „Horror House“ може да не са първите, които са задали тези въпроси, но със сигурност са първите, които ги превръщат в отправна точка на новото приключение, в което всеки може да се впусне. То разказва за онзи друг, непознат живот, който се крие дълбоко в катакомбите на София.

Подготовката за къщата започва преди повече от 3 години. Днес тя вече е факт, а с нея и историите на софиските подземини тунели. За тях говори и Чавдар Тодоров – един от създателите на „Horror House Bulgaria“.

Пуснете си звуковия файл, за да чуете разказа му.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Fun & Games на ателие "Керамика" на НБУ в галерия "Сердика"

Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара Арнаудова. Заглавието е препратка към работния, обучителния и творческия процес на студентите.  В света на дуализма, от който сме част, позитивното и негативното вървят ръка за ръка, четем в анонса за..

публикувано на 13.02.25 в 18:50
Ася и Радослав Рачеви

Ася и Радослав Рачеви: Ние сме телевизионни терористи

Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят.  Гласовете им са сред най-емблематичните в бранша. Те са куклени актьори, завършват НАТФИЗ в класа на проф. Димитър Стоянов и са сред..

публикувано на 13.02.25 в 18:30

Литература и музика в списание "Страница"

Новият брой на сп. "Страница" може да се нарече музикален. Не само цял един раздел "Литературен университет" е посветен на музиката и литературата, но и интервюто на Клео Протохристова с писателя и преводача Иван Станков е "за музиката в думите, за думите като музика и за "Отсамния край на невъзможното".  В броя са публикувани "Фонограми" от Цочо..

публикувано на 13.02.25 в 17:25
Рудникът в Кремиковци – днес езеро

Потенциал за промяна

Две изложби изследват разрухата и паметта, и превръщането им във възможност за ново начало. Проектите на Яна Абрашева и Слава Савова насочват вниманието към някогашни "обещаващи" родни индустрии и състоянието им в момента. В "Оберлихт" в галерия "Поста" Яна Абрашева възкресява спомена за завод "Родопа" чрез витраж от изпочупените стъкла на..

публикувано на 13.02.25 в 16:45
Димитрина Хамзе

Димитрина Хамзе – вдъхновена от творби на художници

В Полския институт в София се състоя премиерата на книгата "Поетично за художници" от Димитрина Хамзе. Представиха я Жоржета Чолакова и Правда Спасова, а Димитрина Хамзе прочете стихотворения, сред които вдъхновени от творби на полските художници Рафал Олбински и Йежи Новошелски.  "В тази книга творенията на художниците не са обект на поетичен..

публикувано на 13.02.25 в 16:15