Плетенето и тъкането са основни женски умения в традиционната култура с богата история в предмодерната епоха. Плетенето, освен чисто практическата си функция, може да се споделя на седенки – един вид органична социална мрежа, утвърждаваща общността и свързването.
Янина Танева, организатор на инициативата „Резиденция Баба“, разказва за плетаческите седянки, които "Фабрика за идеи" организира в няколко села от Северозапада, чиято цел е освен да съберат разказите и песните на жените, да помогнат финансово, като ги свържат с хора, които биха искали да си купят ръчно плетените шарени чорапи и терлици.
Възрастните жени, които са част от бабината плетаческа задруга, засега са общо 18 от 4 села - Делейна и Синаговци (Видин), Челопек (Враца) и Черньово (Ихтиман) и София.
"Там, където всички говорят за бедност, ние откриваме богатство, казва Янина, богатство на хора, на отношения и задружни общности.
Бедността не е само икономическа функция, а по-скоро е израз на неумението ни да се свързваме и заедно да изграждаме нещо.
Проблемите с достъп до здравеопазване, образование и култура, с които ние в градовете се сблъскваме днес, са там от години, може би затова хората са се научили да разчитат един на друг. А по селата, където това не става, е видно, защото беднота е и неумението ни да общуваме и да се подкрепяме."
Чуйте разговора с Янина Танева – различен ъгъл към онова, което можем да научим от малките населени места и техните обитатели, когато изолацията се превръща в проблем на градския живот.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg