Документалният филм „Добре дошли в Чечня“ на номинирания за „Оскар“ режисьор Дейвид Франс вече може да бъде гледан в HBO GO. Той разказва за група активисти, които рискуват живота си, за да се изправят срещу продължаващия геноцид над ЛГБТ хора в руската република Чечня.
През 2017 година президентът Рамзан Кадиров поставя началото на операция по „прочистване“ на кръвта на чеченците от ЛГБТ хора. Започват преследвания, мъчения и убийства на хората с различна сексуална ориентация. Въпреки враждебната обстановка и слабия международен отзвук, независима коалиция от ЛГБТ активисти създава гореща линия за емоционална и физическа помощ, за настаняване на тези хора в защитен приют, както и за извеждането им от страната.
„Добре дошли в Чечня“ е сниман в стила на разследващите филми, в които камерата проследява ежедневните предизвикателства и рискове, пред които са изправени активистите, решили да спасят застрашените. Филмът представя реалните истории на чеченски мъже и жени, които са арестувани, измъчвани и убивани от властта в Грозни. В него са показани и разтърсващи видеокадри, които доказват историите им.
Хората, взели трудното решение да напуснат домовете и страната си, за да избягат от геноцида, са представени по новаторски начин. За да могат да споделят личния си опит, без да разкрият визуалната си самоличност, продукцията променя лицата и гласовете им чрез технологията дийпфейк или „лице назаем“, която им осигурява пълна анонимност.
Един от доброволците, дал своето лице, за да запази самоличността на герой от филма, е Коста Каракашян, режисьор, хореограф и танцьор, част от фондацията Сингъл Степ, която се бори за гласност на проблема.
„Това е една ежедневна борба, сподели той в „Артефир“. Аз каня всеки да види филма, който вече е достъпен и в България, в HBO GO, и да види, че тези истории, нито една от тях няма конкретен край. Дори хората, които успяват да избягат, те са обречени по някакъв начин да се притесняват, да се озъртат и да гледат дали могат да живеят спокойно. На тези хора, които още са там и се укриват, е въпрос на време дали ние като международна общност можем да им помогнем да намерят повече спокойствие и да им помогнем да излязат от тези обстоятелства, които честно казано не изглежда, че ще се променят скоро.“
Световнопризнатият български хореограф се гордее с участието си във филма и с това, което „Добре дошли в Чечня“ е постигнал до този момент.
„Филмът е свършил доста неща досега. Знам, че в Щатите специално е бил пускан на администрацията на президента Тръмп и след този филм те успяват да възложат санкции на Чечня заради нарушаването на тези човешки права. Всъщност има доста конкретни действия, които той е предизвикал. От няколко дни филмът вече е достъпен безплатно и в Русия, в партньорство на BBC и HBO, и е много интересно до какви разговори ще доведе там, когато всеки един човек в Русия може да го гледа свободно, защото знам, че досега доста хора са го гледали незаконно и със сигурност има интерес там, така че може би най-интересното предстои“, допълни Коста Каракашян.
Световната премиера на „Добре дошли в Чечня“ беше на фестивала „Сънданс“ тази година. Филмът спечели Специалната награда на американското жури за документален филм в категорията „Монтаж“, а на Международния филмов фестивал в Берлин спечели наградата „Теди“ и наградата на публиката „Панорама“ за най-добър документален филм. Телевизионната му премиера пък ще бъде на 3 декември от 22:55 часа по HBO.
В звуковия файл Коста Каракашян разказва повече за сюжета на „Добре дошли в Чечня“ и за поканата да участва във филма, която е получил от продуцентите на документалната продукция.
В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия. Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации? Как се е променяла представата..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..
Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов. Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц" на сезона по..
Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..
Честита да е новата 2025 година. Да е щедра на късмет и богата на радостни мигове, да запази любовта и грижата на близките хора, да остави в миналото проблемите и трудностите, да подарява само щастливи промени. Ама и война, но за мир! На първо време – от солдатите "Вендета" . Мощни, мрачни, агресивни – тия три думи казват всичко за титаните. А те..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg