За първа година Оксфордският речник на английския език предпочете да не избере дума на годината, заявявайки, че 2020 е "година, която не може да се опише с една дума", вместо да се спре на "коронавирус" или "локдаун".
Проследявайки огромен корпус от над 11 милиарда думи, намерени в уеббазирани новини, блогове и други текстови източници, лексикографите заявяват, че са наблюдавали „сеизмични промени в езиковите данни и скоростно повишение на новите употреби“ през последните 12 месеца.
"Коронавирус", една от безспорните думи на годината, е термин, съществуващ от 60-те, но използван предимно в тясно специализираната литература.
От март тази година думата зачести и се превърна в една от най-употребяваните на глобално ниво. Първата употреба на “Covid-19” е засечена на 11 февруари 2020 в доклад на СЗО и бързо надвишава употребата на "коронавирус".
Тенденция, която лексикографите са уловили, е бързото навлизане на научни термини в общия речников фонд - до степен всички ние да сме се превърнали в нещо като самодейни епидемиолози.
"Научни доказателства" е повишила употребата си с над 100% в сравнение с 2019.
Други, свързани с коронавирус думи са "пандемия", която бележи повишение с 57000% тази година, както и "локдаун", "клъстъри", "маски" и "работник на пъва линия".
Революцията в работните навици също се отрази на езика, като "дистанционен" и "дистанционно" бележат ръст от над 300% от март насам, а "заглушавам" ("мютвам") над 500%.
Политиката също даде своя принос и думи като "импийчмънт" и "гласуване по пощата" са увеличили употребата си с над 300%, тук попадат и “Black Lives Matter” и “BLM”, зачестила е употребата и на QAnon (крайнодясна конспиративна теория, според която обединение на сатанисти педофили управлява световна мрежа за трафик на деца и крои заговор срещу Доналд Тръмп, който от своя страна се бори срещу тях.)
"Конспиративна теория" е удвоила употребата си от 2019 насам, а "Брекзит" има спад от 80% през тази година.
Та коя е думата, описваща 2020?
Странната година? Лудата година? Изгубената година? - всички тези фрази са увеличили употребимостта си в сравнение с 2019.
"Това, което е наистина безпрецедентно тази година, е свръхскоростта, с която англоговорящият свят натрупа нова колективна лексика, свързана с коронавируса и бързината, с която тя се превърна, в основна част от езика", казват експертите.
Предишни избори на дума на годината включваха "климатични промени" и "пост-истина", конкурентната класация на речника "Колинс" избра "локдаун" за дума на годината по-рано този месец. (В тяхната класация намериха място и думи като и "Мегзит" по аналогия с Брекзит (думата описваща откъсването на херцога и херцогинята на Съсекс от кралското семейство), "социално дистанциране", "самоизолация" и "тиктокър" - за човек редовно споделящ видеа в популярната младежка платформа TikTok.)
"Никога не сме ставали свидетели на подобна промяна в езика, каза президентът на Oxford Dictionaries Каспър Гратуол. Екипът на Оксфорд идентифицира стотици нови думи и нови употреби, като десетки от тях биха минали незабелязано по всяко друго време. Положението е хем безпрецедентно, хем малко иронично - годината, която ни остави безмълвни беше пълна с нови думи като никоя друга преди това."
Доц. Ружа Маринска е водеща фигура в българското изкуствознание, която може да каже много за историята на българското изобразително изкуство. А и не само за него, за световното също. Всъщност тя прави това в излезлия в края на миналата година двутомник „За изкуството“, в който е събрала свои публикации не само за българското, но и за световното..
Превръщането на глада в лакомия има стара история. Средновековните писмени паметници обръщат специално внимание на този човешки порок. Впрочем, както знаем от етимологията, в началото думите имат съвсем буквално значение, свързано с основни за живота усещания и състояния. Праславянският глагол „алкати/лакати“, от който се развиват днешните алчност,..
Как така нямаш телевизор, накъде гледат всички мебели у вас? – това е реплика на Джоуи Трибиани – един от героите на прочутия сериал „Приятели“. А преди мебелите да се насочат към тв екрана, семействата са се събирали на голямата баварска маса във вестибюла, за да научат от радиото всичко, което се случва по света. Промените в света променят и..
„Не се страхува да се впуска в решаването на трудни задачи и го прави с жар“ – това казва за Елена Николова проф. д-р Георги Венков, зам.- ректор на ТУ София и преподавател във Факултета по приложна математика и информатика. А според Елена той и с проф. дмн Владимир Георгиев от Департамента по математика на Университета на Пиза са помогнали много в..
Класацията на Университета Станфорд, която проследява работата на над 160 хил. учени от целия свят, отличи сред първите 2% – 12 учени от Софийския университет, 25 от БАН и 13 от други висши училища в страната. „Това, че 50 български учени намериха място в челото на класацията, а топ 2% е много тесен филтър, означава, че ние сме в отворена..
Повече от година след появата на новия коронавирус (или поне от официалното му обявяване) пандемията в световен мащаб нахлу в домовете ни, в умовете ни, в..
За какво са ни кръчмите – ден след протеста на собствениците на заведения – разговор с политолога проф. Евгений Дайнов в "Нашият ден" за това защо човешкото..
Собственици и персонал на затворените заради пандемията заведения подготвят национален протест пред Министерския съвет в 12 ч. на 27 януари с настояване..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg