Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.
Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили и при промяна на обстоятелствата, Уилингам дава ясни обяснения: как работи умът; какво подпомага/пречи на обработката на информацията и запаметяването ѝ; как се развиват допълнителните знания и умения, които подпомагат усвояването на информацията; защо осмислянето на абстрактни идеи е "висока топка" за учениците; има ли полза от повторението; защо не трябва да се очаква учениците да мислят като истински учени; трябва ли да съобразява учителят начина си на преподаване с типа на учениците и други.
Достъпните, на моменти хумористични, но и много проникновени текстове на Уилингам не целят да обезсърчат учителите, разяказва в ефира преподавателят и издател Виктория Бисерова. Напротив, според нея, авторът безпристрастно разяснява какво казва науката, а после дава идеи за преодоляване на трудностите, пред които се изправят преподавателите всеки ден.
Книгата разбива и много митове, подкопаващи още от началото процеса по ученето при много ученици. Добър пример в тази насока, според автора, е схващането, че работата на мозъка е да мисли: "Мозъкът ви служи за много цели и мисленето не е тази, за която ви служи най-добре", категоричен е авторът Даниъл Уилингам.
Какво ще откриете в книгата и за кого е полезна тя, подробности от разговора в предаването "Следобед за любопитните" с Виктория Бисерова – преподавател, издател и майка.
Целия разговор на Ани Костова с Виктория Бисерова можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – изд. "Ентусиаст"
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..
Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..
Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..
Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...
18 години пътешествия по света, срещи с непознати племена и опасни животни, стотици дни с камера на гръб, дрон в небето и обективи във всеки джоб. Радости и несгоди в 800 епизода на "Без багаж". И несломима страст към пътешествията. Рекордният брой заснети и излъчени по целия свят серии на "Без багаж" е отбелязан подобаващо на фестивала Mipcom в..
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg