Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.
Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили и при промяна на обстоятелствата, Уилингам дава ясни обяснения: как работи умът; какво подпомага/пречи на обработката на информацията и запаметяването ѝ; как се развиват допълнителните знания и умения, които подпомагат усвояването на информацията; защо осмислянето на абстрактни идеи е "висока топка" за учениците; има ли полза от повторението; защо не трябва да се очаква учениците да мислят като истински учени; трябва ли да съобразява учителят начина си на преподаване с типа на учениците и други.
Достъпните, на моменти хумористични, но и много проникновени текстове на Уилингам не целят да обезсърчат учителите, разяказва в ефира преподавателят и издател Виктория Бисерова. Напротив, според нея, авторът безпристрастно разяснява какво казва науката, а после дава идеи за преодоляване на трудностите, пред които се изправят преподавателите всеки ден.
Книгата разбива и много митове, подкопаващи още от началото процеса по ученето при много ученици. Добър пример в тази насока, според автора, е схващането, че работата на мозъка е да мисли: "Мозъкът ви служи за много цели и мисленето не е тази, за която ви служи най-добре", категоричен е авторът Даниъл Уилингам.
Какво ще откриете в книгата и за кого е полезна тя, подробности от разговора в предаването "Следобед за любопитните" с Виктория Бисерова – преподавател, издател и майка.
Целия разговор на Ани Костова с Виктория Бисерова можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – изд. "Ентусиаст"
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..
От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..
Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..
През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН. Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В клуба на фоторепортера се състоя лекция на тема: "Официалният портрет на Доналд Тръмп – техниките, символиката и посланията". Фотожурналистът от в. "24..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg