Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц. Детелин Лучев, който представя подробности в предаването "Следобед за любопитните".
Основна цел на проекта е извършване на научни изследвания и разработване на нови технологични решения на иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация с ниво на технологична готовност за изграждане на компетентност за природни екосистеми, отговорно управление на природните ресурси и опазване на околната среда, уточнява в предаването доц. Детелин Лучев.
"Естествена природна основа в настоящия проект е Бургаската езерна екосистема (Бургаско, Мандренско, Атанасовско и Поморийско езеро). Общата ѝ площ е 9500 хектара, от които 3300 хектара са защитена зона, като тя се отличава с изключително биоразнообразие и е сред трите най-значими защитени природни комплекси с концентрация на водолюбиви птици по Българското черноморско крайбрежие.
Установени са повече от 300 вида птици, от които 12 световно защитени и 105 защитени в Европа. Тя е важна част от Виа Понтика, един от главните маршрути на миграция на птиците от Европа към Африка, където мигриращите птици традиционно спират да почиват, а някои и остават да зимуват и гнездят. Същевременно, Бургаският езерен комплекс е в непосредствена близост до промишлени и урбанизирани зони и е необходима сериозна екозащита при замърсявания, отпадни води и човешка небрежност", разяснява експертът.
С изградената софтуерна платформа и на база на създадени игрови образователни сценарии, според него, ще се постигне специфичната цел по разработване на демонстрационни сериозни образователни игри с креативна визуализация в избран екоконтекст и социално въздействие за Бургаската езерна екосистема.
Чрез актуалността си и иновационния потенциал на предложените технологични решения ще се постигне съществен напредък в дългосрочен план за нови цифрови технологии в креативната индустрия в полза на екосъобразно общество, допълва доц. Лучев. Проектът, според него, ще допринесе за формиране на иновативно мислене у младите хора при решаване на проблемите на бъдещето в посока на устойчиви управленски практики в индустрията и социалния живот.
Целия разговор на Ани Костова с доц. Детелин Лучев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – личен архив
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..
От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..
Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..
През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН. Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В клуба на фоторепортера се състоя лекция на тема: "Официалният портрет на Доналд Тръмп – техниките, символиката и посланията". Фотожурналистът от в. "24..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg