Галерия „Арте“ представя един художник, който заема особено знаменателно място в съвременната художествена култура. Това е художникът Йордан Кацамунски. В момента е подредена цяла галерия от негови творби маслена живопис, която ни среща с едно по-различно и съзерцателно изкуство. Експозицията можа да бъде разгледана до 8 декември 2020 г.
Сюжетите, на пръв поглед обикновени, са свързани с битието – пейзаж, натюрморти, характерни за изкуството му – „Гора в бяло“, „Момиче с цветя“, „Очакване“, „Пейзаж в синьо“, „От прозореца“. Изкуствоведът проф. Чавдар Попов, който има отношение към съставянето на тази колекция казва: „живописта на Йордан Кацамунски ни връща към ценност, позабравена в съвременното изкуство – съзерцанието. В неговите картини времето тече в някакъв неопределен, забавен каданс, при който не случването и пребиваването са от значение за пълното разшифроване на образа.
Проф. Ивайло Мирчев представя изкуството на Йордан Кацамунски, негов колега и много близък приятел приживе.
В галерия „Средец“ на Министерство на културата се представя първата за тази година изложба на художничката Татяна Харизанова Експозицията има заглавие „Чиста линия“, като този път авторката е събрала най-новите си творби, предимно натюрморти, захранвани от ежедневието, но изведени до изключителна пластичност и синтезирани образи. Завършила..
"Вие – в Българското национално радио – имате мисия. Искам да ви пожелая здраве и да не губите смисъл . Много сте важни!" – Това пожела а ктрисата Марта Вачкова в "Нашият ден" по повод рождения ден на радиото. " Радвам се да съм с вас в този празничен ден . Вие ме усмихнахте и разплакахте с любимата ми песен в изпълнение на баща ми. Върнахте ме в едни..
Културното наследство на БНР и пазителите и търсачите на звукови съкровища. Кин Стоянов, журналист и създател на екип „Инфохолици“ – за историите, хората и откритията в работата с наследството на Златния фонд: "Честит празник! Нека всички да сме много горди с този рожден на най-големия културен институт в България . Защото Българското национално..
Чавдар Ценов е сред най-добрите ни съвременни писатели, отличен е с престижни награди, автор е на разкази и романи. Наскоро той издаде представителен том, в който са събрани негови разкази от началото на творческия му път през 1975-а, та до 2015 година. Съставител на сборника е рано отишлата си Нина Иванова, която в своя предговор към сборника..
Когато в края на 19 в. в София започва да се движи омнибусът, столичани бързо оценили неговите възможности. С този елегантен многоместен закрит фургон, теглен от коне, е можело да се пътува по вече утвърдени постоянни линии – от площад „Св. Неделя“, тогава „Гурковски“, до Горна баня, Княжево и до железопътната гара. Още от първите дни на появата на..
Когато в края на 19 в. в София започва да се движи омнибусът, столичани бързо оценили неговите възможности. С този елегантен многоместен закрит фургон,..
Всяка книга с поезия на Цочо Бояджиев има своето вътрешно огнище, централна точка, носеща колона, върху която лежи капителът на думите. В последната му..
Класацията на Университета Станфорд, която проследява работата на над 160 хил. учени от целия свят, отличи сред първите 2% – 12 учени от Софийския..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg